Pracujemy 7 dni w tygodniu. E-konsultacja online dostępna nawet w kilkanaście minut.

Potencja a marihuana — jak palenie wpływa na potencję?

Napisano: 11.03.2023 |

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Badania nad działaniem medycznej marihuany wykazały wiele pozytywnych właściwości konopi, które mogą być używane jako środki pomocnicze przy leczeniu licznych schorzeń czy chorób. Wiele osób, szczególnie młodych dorosłych, zastanawia się, jak marihuana wpływa na płodność, w tym na plemniki i komórki jajowej, jak i na popęd seksualny. Co na to badania?

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Marihuana a popęd seksualny — co mówią badania?

Z uwagi na wyzwania w badaniu wpływu marihuany na popęd seksualny większość dostępnych danych pochodzi z odpowiedzi na ankiety uczestników, a nie z dowodów klinicznych z kontrolowanego eksperymentu laboratoryjnego. Ankiety zgłaszane przez samych siebie są z natury stronnicze i nie ma sposobu na potwierdzenie odpowiedzi rzeczywistymi doświadczeniami.

Zjawisko podniecenia seksualnego jest również złożone: czynniki biologiczne, społeczne, środowiskowe i psychologiczne odgrywają swoją rolę na różnych etapach seksu. To, co składa się na dobre życie seksualne, jest różne dla różnych ludzi i może się zmieniać w zależności od nastroju i okoliczności.

Konopie indyjskie wchodzą w interakcje z układem endokannabinoidowym organizmu, który odgrywa rolę w kilku obszarach mózgu odpowiedzialnych za funkcje seksualne. Niedawne badanie wykazało, że osiągnięcie orgazmu doprowadziło do zwiększenia stężenia kannabinoidu 2-AG w próbkach krwi, co sugeruje, że ECS odgrywa rolę w aktywności seksualnej. Konopie indyjskie zwiększają również przepływ krwi, niezbędny do pobudzenia fizjologicznego, a także wrażliwość receptorów nerwowych w skórze, przyczyniając się do wzmocnienia doznań zmysłowych.

Jeśli chodzi o subiektywną stronę, badanie uczestników wykazało, że używanie konopi indyjskich przed aktywnością seksualną pomogło osobom zrelaksować się, zwiększyło wrażliwość na dotyk i intensywność odczuwanych emocji. Inne badanie wykazało, że użytkownicy, którzy zgłosili regularne używanie konopi indyjskich, mieli nieco częstsze kontakty seksualne niż ci, którzy nie spożywali marihuany.

W szczególności kobiety zgłosiły dwa razy większe prawdopodobieństwo osiągnięcia orgazmu podczas używania marihuany przed seksem niż te, które tego nie robiły. Jednak konopie indyjskie mogą wpływać na mniejsze wydzielania śluzu szyjkowego, co może wymagać od niektórych kobiet stosowania lubrykantu.

W przypadku mężczyzn konopie indyjskie mogą mieć potencjalnie niekorzystne skutki uboczne dla zdrowia seksualnego. Niektóre badania wykazały, że długoterminowe konsekwencje używania konopi indyjskich mogą obejmować zmniejszoną przyjemność seksualną i prowadzić do braku zainteresowania cieszeniem się intymnością z partnerką czy partnerem.

Konopie indyjskie mogą również wpływać na zaburzenia erekcji, a także negatywnie oddziaływać z Viagrą. Jedno z badań wykazało, że marihuana zażywana w dużych dawkach może obniżać liczbę plemników u mężczyzn, chociaż inne badanie wykazało, że umiarkowane stosowanie może prowadzić do wyższej liczby plemników.

Badanie na zwierzętach wykazało również, że zwiększona stymulacja receptora CB1 – na który działają THC i CBD – opóźnia czas wytrysku, hamując zdolność mężczyzn do osiągnięcia orgazmu. Inne badanie z udziałem uczestników potwierdza te ustalenia, w których uważano, że winowajcą było zniekształcenie postrzegania czasu przez działanie marihuany.

Jednak badania na zwierzętach nie zawsze przekładają się na ludzi. Jeden przegląd literatury na temat marihuany i funkcji seksualnych wykazał, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety zgłaszają zwiększoną przyjemność seksualną, intensywność orgazmu, chęć podjęcia aktywności seksualnej, wrażliwość ciała oraz wzrost lub brak zmiany pożądania seksualnego. 

Czy palenie marihuany wpływa pozytywnie na potencję?

Rozważając dodanie marihuany w celu pobudzenia pożądania i przyjemności seksualnej, dawkowanie jest kluczowym elementem, o którym należy pamiętać. W przypadku medycznej marihuany odpowiednia dawka zostanie dobrana przez specjalistę do potrzeb pacjenta. Zbyt wysokie dawki mogą wywoływać nudności lub niepokój/paranoję, które zmniejszają przyjemność z doznań seksualnych i obniżają popęd seksualny.

Trzeba też zaznaczyć, że istnieją różne metody konsumpcji, a niektóre będą lepsze niż inne. Balsamy lub olejki z konopi indyjskich mogą być przyjemnym dodatkiem do zabawy w sypialni, chociaż w przypadku środków do stosowania miejscowego istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia efektów psychoaktywnych. Palenie lub wapowanie kwiatu lub olejków z konopi indyjskich wywołuje znacznie szybszą euforię, której efekty utrzymują się do kilku godzin. 

Wydaje się, że nie ma konkretnej odmiany konopi, która może zwiększyć pożądanie seksualne – wszystko zależy od osobistych preferencji.

Kiedy marihuana może mieć negatywny wpływ na potencję?

Używanie marihuany może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji dla zdrowia seksualnego, zwłaszcza dla mężczyzn. Potencjalne długoterminowe skutki mogą obejmować zmniejszoną przyjemność seksualną lub jej brak. To może sprawić, że mężczyźni nie będą chcieli cieszyć się intymnymi chwilami ze swoją drugą połówką. Co więcej, marihuana przytępia zmysły, co może to prowadzić do frustracji w sypialni, ponieważ mężczyzna może czuć się podniecony, ale nie może znaleźć satysfakcjonującej ulgi od pobudzenia. Codzienne używanie marihuany może utrudnić lub uniemożliwić mężczyźnie osiągnięcie orgazmu podczas intymnych czynności. Może to być spowodowane brakiem równowagi hormonalnej.

U mężczyzn używanie marihuany może również skutkować obniżeniem poziomu testosteronu. Z tego powodu niektórzy z nich mogą nie być w stanie począć dzieci z powodu obniżonej liczby plemników. 

Niektórzy mężczyźni doświadczają zaburzeń erekcji podczas używania marihuany. Oznacza to, że nie mogą uzyskać lub utrzymać wzwodu. Może to sprawić, że próby nawiązywania intymnych relacji będą frustrujące dla obojga partnerów.

Długotrwałe palenie marihuany a potencja

Jak wspomniano wyżej, długotrwałe stosowanie medycznej marihuany może skutkować:

  • zaburzeniami erekcji,
  • pogorszeniem jakości nasienia,
  • brakiem możliwości osiągnięcia orgazmu (głównie u mężczyzn),
  • zmniejszeniem odczuwania przyjemności seksualnej,
  • wydzielaniem mniejszej ilości śluzu szyjkowego i suchością pochwy.

Z tego powodu w przypadku terapii leczniczą marihuaną należy zawsze postępować zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Jak otrzymać
e-wizytę w 15 min?

  1. Wypełnij formularz medyczny
  2. Lekarz oceni Twój stan zdrowia
  3. Kod e-recepty otrzymasz SMS tylko po pozytywnej kwalifikacji

baner
top