Pracujemy 7 dni w tygodniu. E-konsultacja online dostępna nawet w kilkanaście minut.

Leczenie marihuaną – cennik

Pierwsze spotkanie

149 zł

e-Konsultacja lekarska

Kwalifikacja do leczenia oraz analiza dokumentacji

Wsparcie merytoryczne Pacjenta

e-Recepta po kwalifikacji w cenie wizyty

Kolejne spotkanie

129 zł

e-Konsultacja lekarska

Wsparcie merytoryczne Pacjenta

Recepta po kwalifikacji w cenie wizyty

Medyczna marihuana jest produktem, który można dostać legalnie, o ile posiada się na niego receptę wystawioną przez uprawnionego lekarza. Apteka nie może zatem wydać produktu, jeśli pacjent nie kwalifikuje się do terapii i nie posiada stosownego potwierdzenia od praktyka-specjalisty w formie e-recepty. Ze względu na różnorodny wpływ pozytywny na organizm w stanie choroby i jednocześnie małe ryzyko na uzależnienie przy kontrolowanej przez lekarza terapii, coraz więcej osób zaczyna interesować się tematem. Jeśli chodzi o ewentualne leczenie marihuaną, cena terapii interesuje niejednego pacjenta, więc w tym miejscu postaramy się nieco przybliżyć kwestię wydatków z tym związanych. Trzeba bowiem w tym przypadku liczyć się nie tylko z wydatkami w aptece, ale również z koniecznością zakupienia sprzętu i akcesoriów niezbędnych do leczenia.

Polska zalegalizowała stosowanie marihuany w celach leczniczych 1 listopada 2017 roku. By korzystać z konopi w celach leczniczych w naszym kraju,+ konieczne jest jednak posiadanie e-recepty wystawionej przez uprawnionego lekarza. Pacjenci skorzystać mogą między innymi z e-recepty online – ta dostępna jest jednak tylko, jeśli przejdą oni wcześniej proces kwalifikacji niezbędny przy leczeniu.

W skład marihuany wchodzi szereg substancji aktywnych. Najbardziej znane z nich to THC (tetrahydrokannabinol) i CBD (kannabidiol), ponadto wspomnieć należy również o flawonoidach i terpenoidach. Stosowanie produktów leczniczych opartych na konopiach (Cannabis) wskazane może być w różnych przypadkach. Indywidualnie o zasadności terapii, wskazaniach i przeciwwskazaniach do jej stosowania decyduje lekarz, biorąc pod uwagę historię medyczną pacjenta.

Niestety aktualnie medyczna marihuana nie jest w Polsce refundowana przez NFZ. Oznacza to, że koszty terapii ponieść będzie musiał w całości pacjent, który po konsultacji z lekarzem zdecyduje się na leczenie marihuaną. Cena nie należy do najniższych i zależna jest od wielu czynników. W koszty terapii wchodzi bowiem nie tylko cena marihuany leczniczej, ale również wydatki dodatkowe, co szerzej omówione będzie poniżej.

Kto może kupić medyczną marihuanę w Polsce

Preparaty konopne dostępne na receptę mają liczne właściwości, stąd również ich zastosowanie jest szerokie i może sprawdzić się w przypadku wielu różnorodnych chorób i schorzeń o wielorakim pochodzeniu. Przykładem mogą być nowotwory, gdyż doświadczenie wskazuje, że marihuana dobrze redukuje nieprzyjemne objawy i dolegliwości, będące skutkiem chemioterapii i radioterapii. Kannabinoidy zawarte w marihuanie mają ponadto działanie przeciwbólowe, więc zaleca się je osobom, które cierpią na silny ból różnego pochodzenia, który jest oporny na farmakologię. Leki na bazie marihuany z powodzeniem stosowane są w walce z chorobami neurologicznymi, psychicznymi, a także ze stanami zapalnymi. Istotne, że można stosować je również w przypadku problemów z układem pokarmowym, gdyż mają właściwości przeciwwymiotne i redukują dolegliwości takie jak nudności. Medyczna marihuana wskazana może być również u osób zmagających się z chorobą Alzheimera, ponadto lek może być przydatny, gdy w grę wchodzą problemy dermatologiczne chorego, padaczka czy choroby autoimmunologiczne. Oczywiście jedynie osoba, która posiada wskazania i nie ma jednocześnie przeciwwskazań, może za zgodą lekarza postawić na leczenie marihuaną. Cena niewątpliwie również ma tu dla wielu osób znaczenie, gdyż medyczna marihuana nie wchodzi do listy leków objętych w Polsce refundacją, co oznacza, że wszelkie koszty leczenia należy pokryć z własnej kieszeni.

Leczenie marihuaną — cena terapii

Trzeba przypomnieć, że każdy produkt zaliczany do marihuany leczniczej, kupić można legalnie w aptekach jedynie na receptę. Dotyczy to wszystkich aptek na terytorium Polski prowadzących sprzedaż medycznej marihuany, bez wyjątku. Teoretycznie sprzedaż taką prowadzić może każda apteka, jednak w praktyce często okazuje się, że apteki nie mają takich produktów na stanie i trzeba czekać na ich sprowadzenie. Ważne ponadto, że farmaceuta nie wyda marihuany leczniczej, jeśli lek nie zostanie pacjentowi przepisany przez lekarza na e-recepcie. Jeśli chodzi o leczenie marihuaną, cena terapii zależna jest między innymi od przepisanej dawki produktu, którą chory ma przyjmować codziennie. Biorąc pod uwagę kwestię tego, ile kosztuje leczenie marihuaną, trzeba pamiętać, że ostateczna cena terapii wynika jednak z wielu składowych i mowa tu nie tylko o zakupie samego produktu.

Co składa się na koszt terapii leczenia medyczną marihuaną?

Osoby, które zastanawiają się, ile kosztuje leczenie marihuaną, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że w tym przypadku zakup suszu nie jest jedynym kosztem pacjenta. Jeśli chodzi o leczenie marihuaną, cena terapii wiąże się bowiem nie tylko z koniecznością zakupu produktu konopnego, ale również z kwestiami dodatkowymi, z którymi należy się liczyć. Mowa o kosztach sprzętu, umożliwiającego stosowanie medycznej marihuany, a także o kosztach związanych z prywatną opieką lekarską, jeśli pacjent się na nią zdecyduje.
  • Cena marihuany leczniczej w aptece może być różna. Przede wszystkim wiąże się to z wielkością opakowania i dawką zleconą pacjentowi. Należy liczyć się z tym, że 1 g suszu konopnego to koszt przekraczający często 50 zł (cena zależna między innymi od apteki). Koszty miesięczne terapii zależne są od ustalonego przez lekarza dawkowania. W przypadku dawki 0,1 g suszu dziennie koszt miesięczny terapii to ponad 150 zł. Jeśli jednak ustalone dawkowanie surowca będzie większe (np. w przypadku pacjentów onkologicznych), koszty mogą być wyższe. W niektórych przypadkach 1g suszu to wręcz dawka dzienna pacjenta – łatwo więc policzyć, z jakimi kosztami trzeba się wówczas mierzyć.
  • Cena prywatnych konsultacji medycznych z możliwością wystawienia e-recepty na medyczną marihuanę (pacjentom, którzy przejdą kwalifikację) ustalana jest indywidualnie przez podmioty medyczne.
  • Doliczyć należy również jednorazowe koszty związane z zakupem sprzętu i akcesoriów umożliwiających terapię medyczną marihuaną. Temat ten zostanie omówiony szczegółowo w kolejnym akapicie. W wersji budżetowej zapłacić można mniej – wówczas zamknąć można się w kwotach rzędu ok. 500 zł. W wersji z wyższej półki koszt ten będzie już jednak aż czterocyfrowy.

Sprzęt do stosowania terapii medyczną marihuaną — koszt

Marihuanę medyczną stosować można na wiele różnych sposobów, aczkolwiek podstawową formą leczenia, jeśli chodzi o medyczną marihuanę, jest waporyzacja. W tym przypadku pacjent kupuje w aptece susz konopny, ale potrzebne będą mu dodatkowe akcesoria, by prawidłowo przeprowadzić leczenie marihuaną. Cena tych akcesoriów może być wysoka, jednak na szczęście jest to zakup jednorazowy. Konieczny będzie między innymi młynek do rozdrabniania suszu, a także precyzyjna waga do prawidłowego odmierzania dawki. Oczywiście w tym przypadku można postawić na produkty z niższej półki – wówczas ich koszt nie przekroczy kilkudziesięciu złotych. W przypadku produktów bardziej specjalistycznych trzeba liczyć się jednak z kosztami liczonymi w setkach złotych. Najdroższy jest zakup waporyzatora. Jest to urządzenie, które pozwala na bezdymną inhalację. Jest to bardzo ważne, ponieważ wówczas nie powstają substancje smoliste, jak podczas palenia marihuany, dzięki czemu terapia jest nie tylko wydajna, ale i bezpieczna. Waporyzacja czystą parą to mniejsze ryzyko działań niepożądanych ze strony układu oddechowego. Tu również postawić można na tańsze modele (sumy trzycyfrowe) lub na specjalistyczne modele posiadające certyfikację medyczną (tu już wkraczają kwoty czterocyfrowe).

top