Pracujemy 7 dni w tygodniu. E-konsultacja online dostępna nawet w kilkanaście minut.

E-recepta na Medyczną Marihuanę

Marihuana medyczna to produkt roślinny, z którego legalnie korzystać mogą pacjenci cierpiący na różnorodne choroby, schorzenia i dolegliwości. Sprawdzić może się w walce z bólem, a także w onkologii i neurologii, ponadto znajduje zastosowanie w endokrynologii i dermatologii, schorzeniach autoimmunologicznych, a także gastrologicznych, reumatologicznych, ginekologicznych i urologicznych. Wielu pacjentów poszukuje informacji, kto może wystawić e-receptę na leczniczą marihuanę i jakie warunki należy spełnić, by zakwalifikować się do terapii. Warto wiedzieć, że gdy pacjentowi potrzebna jest medyczna marihuana, recepta online również jest możliwa. Trzeba jednak oczywiście wcześniej przejść pomyślnie kwalifikację do terapii.

Medyczna marihuana została dopuszczona do użytku w naszym kraju 1 listopada 2017 roku. Jest to susz, który pozyskiwany jest z kontrolowanych upraw roślin z rodzaju konopi (Cannabis), dzięki czemu skład jakościowy i ilościowy takich produktów jest znany, a ich stosowanie pod kontrolą lekarza bezpieczne. W skład medycznej marihuany wchodzą substancje o działaniu psychoaktywnym, jednak przede wszystkim ten rodzaj suszu ceniony jest za swoje właściwości lecznicze, które wykorzystać można w licznych obszarach medycyny. Zależnie od zaleceń lekarza marihuanę medyczną stosuje się w formie waporyzacji, kropli, aerozoli, olejków lub maści. Najczęściej w polskiej medycynie stawia się jednak na waporyzację.

Należy wiedzieć, że konieczne jest posiadanie recepty na medyczną marihuanę, by móc ją zakupić legalnie w naszym kraju. Nie ma natomiast ściśle określonej listy schorzeń, które stanowią wskazanie, by stosowana mogła być lecznicza marihuana. Recepta online, podobnie jak recepta stacjonarna, może być wystawiona na podstawie kwalifikacji medycznej i wywiadu z pacjentem, w oparciu o ustalony schemat terapii. E-receptę wystawić można pacjentowi ze wskazaniami i brakiem przeciwwskazań zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet. Gdy w grę wchodzi medyczna marihuana, recepta online może być praktycznym rozwiązaniem dla osób, które mają utrudniony dostęp do specjalistów przyjmujących stacjonarnie. Mowa zarówno o pacjentach, którzy są już w trakcie leczenia medyczną marihuaną i potrzebują nowej recepty, jak również o osobach, które zamierzają dopiero zgłosić się do kwalifikacji niezbędnej do wdrożenia ewentualnej terapii konopnej.

Kto może wystawić receptę online na leczniczą marihuanę?

Wielu pacjentów zastanawia się, czy wystawienie recepty na leczniczą marihuanę wiąże się z koniecznością posiadania przez specjalistę szczególnych uprawnień. Należy wiedzieć, że możliwe jest teoretycznie uzyskanie recepty na marihuanę medyczną od każdego lekarza (oprócz lek. weterynarii), który posiada uprawnienia do wypisywania recept RPW (recepty na leki narkotyczne). Oczywiście warto w tym celu zgłosić się do osoby, która posiada nie tylko uprawnienia, ale również wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu takich terapii. Gdy w grę wchodzi medyczna marihuana, recepta online również jest oczywiście możliwa, o ile pacjent przejdzie pomyślnie proces kwalifikacji. To wygodna opcja między innymi dla tych pacjentów, którzy pochodzą z mniejszych miejscowości i musieliby jechać na wizytę stacjonarną do większych miast. To również opcja na uniknięcie długich terminów oczekiwania i kolejek, które często wiążą się z wizytami stacjonarnymi u specjalistów.

Jak zrealizować receptę online?

Jeśli lekarz zaleci pacjentowi terapię medyczną marihuaną, wystawi e-receptę na wybrany produkt medyczny w odpowiedniej dawce. E-recepta na medyczną marihuanę powiązana jest z numerem PESEL chorego, więc zapisywana jest w historii jego leczenia, którą sprawdzić można w IKP. Poprzez Internetowe Konto Pacjenta można łatwo sprawdzić przepisane leki i ich dawkowanie, a także czas ważności e-recepty. W tym celu należy otworzyć zakładkę „e-recepty”, gdzie wyświetli się pełna historia wystawianych pacjentowi zaleceń do zakupu leków. Gdy w grę wchodzi medyczna marihuana, recepta online trafia również do skrzynki mailowej pacjenta. W wysyłanej automatycznie wiadomości e-mail znajduje się załącznik PDF, będący wydrukiem informacyjnym e-recepty. W momencie wypisania e-recepty online na medyczną marihuanę pacjent otrzymuje ponadto SMS z kodem 4-cyfrowym.

Realizacja e-recepty online na medyczną marihuanę przebiega standardowo. Farmaceucie można zatem okazać kod kreskowy dokumentu, który znaleźć można na wydruku informacyjnym (IKP, e-mail). Drugą opcją jest podanie kodu czterocyfrowego z wiadomości SMS. W tym przypadku konieczne będzie również dodatkowe uwierzytelnienie. Dokonuje się go, podając farmaceucie numer PESEL osoby, której e-recepta online na medyczną marihuanę została wystawiona. Będzie to zatem nasz PESEL (jeśli realizujemy e-receptę we własnym imieniu) lub PESEL bliskiej osoby (jeśli realizujemy e-receptę na jej prośbę w jej imieniu).

Gdzie można zrealizować receptę na medyczną marihuanę?

Kiedy pacjentom potrzebna jest medyczna marihuana, recepta online może być sporym ułatwieniem, biorąc pod uwagę odległe terminy rejestracji do niektórych specjalistów, a niejednokrotnie również konieczność dojazdu do innego miasta na wizytę. Osoby, które dopiero zamierzają po konsultacji z lekarzem poddać się leczeniu produktami konopnymi, zastanawiają się zapewne, gdzie można takie leki nabyć legalnie i „bezstresowo”. Warto wiedzieć, że rozpoczęcia terapii medyczną marihuaną nie trzeba się zupełnie obawiać. Receptę zrealizować można bowiem bez problemu w każdej aptece, która prowadzi sprzedaż medycznej marihuany i posiada na stanie przepisane pacjentowi produkty. Jeśli pacjentowi zależy jednak na tym, by medyczna marihuana mogła być zakupiona „od ręki”, warto wcześniej sprawdzić ofertę aptek w sieci lub podzwonić po aptekach z pytaniem o dostępność produktu. Niejednokrotnie bowiem apteki produktu nie mają na stanie i sprowadzają go, gdy jest takie zapotrzebowanie ze strony pacjentów.

top