Pracujemy 7 dni w tygodniu. E-konsultacja online dostępna nawet w kilkanaście minut.

Marihuana a ciąża, czyli zakazane substancje w czasie ciąży

Napisano: 21.03.2023 |

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Marihuana to narkotyk, który pochodzi z konopi. Zawiera ponad 400 substancji chemicznych, w tym tetrahydrokannabinol (zwany także THC), które mogą wpływać na pracę mózgu i pogorszenie codziennego funkcjonowania. Zażywanie marihuany podczas ciąży może powodować problemy dla dziecka przed i po urodzeniu. Jakie jest ryzyko?

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Marihuana a ciąża — czy konopie są narkotykiem?

Istnieje kilka sposobów używania marihuany, w tym palenie lub waporyzacja (bezdymna inhalacja), jedzenie lub picie produktów zawierających marihuanę lub jako preparat stosowany na skórę (miejscowo). Główną aktywną substancją chemiczną w marihuanie jest delta-9-tetrahydrokannabinol (THC) odpowiedzialny za wywołanie uczucia „haju”. Innym ważnym składnikiem marihuany jest kannabidiol (CBD), który nie posiada właściwości psychoaktywnych.

Marihuanę traktuje się jako narkotyk pośredniczący — czyli będący pomostem pomiędzy niezażywaniem jakichkolwiek narkotyków, a stosowaniem silniejszych substancji odurzających. Może ona prowadzić do przyjmowania innych środków, a także ich mieszania np. z alkoholem. Takie działanie zwykle wywołuje wiele nieprzyjemnych skutków niepożądanych. Choć marihuana nie jest zaliczana do twardych narkotyków, nadal istnieje ryzyko uzależnienia się od spożywania tej substancji. Małe ilości konopi mogą powodować efekt rozluźnienia, jednak jej nadużywania wiąże się z negatywnym wpływem na zdrowie fizyczne i psychiczne. W związku z tym nie zaleca się stosowania marihuany, zarówno rekreacyjnie, jak i w celach medycznych podczas ciąży.

Niebezpieczeństwo wynikające ze stosowania marihuany w czasie ciąży

Zażywana marihuana może wpływać zarówno na matkę, jak i rozwijający się płód. Nadużywanie tego środka odurzającego często prowadzi do wystąpienia tzn. greening outu, co zasadniczo oznacza przedawkowanie delta-9-tetrahydrokannabinolu (THC). Jak wspomniano wyżej, THC jest psychoaktywnym kannabinoidem w konopiach, który odpowiada za zmianę stanu świadomości, uczucie euforii, relaksacji i zintensyfikowanie odczuwania zmysłowego. Trudno sobie wyobrazić, że THC może być odpowiedzialne za negatywne skutki związane z greening outem, częściowo ze względu na pozytywną rolę, jaką odgrywa w przypadkach używania medycznej marihuany.

Podczas greening outu ciężarna może doświadczać:

 • nudności i wymiotów,
 • przyspieszonego tętna,
 • paranoi i niepokoju,
 • zaburzeń równowagi,
 • zawrotów głowy,
 • problemów z koncentracją,
 • dreszczy,
 • intensywnego pocenia się,
 • problemów z oddychaniem,
 • halucynacji.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów czy innych niepokojących dolegliwości należy natychmiast udać się na konsultację do lekarza.

Wpływ marihuany na płód

Kiedy zażywa się marihuany podczas ciąży, THC i inne chemikalia mogą przedostać się przez pępowinę do łożyska. Rośnie ono w macicy i zaopatruje płód w pokarm i tlen, które są niezbędne do odpowiedniego oraz zdrowego rozwoju.

Naukowcy nadal badają skutki używania marihuany podczas ciąży. Jest to trudna dziedzina do prowadzenia badań, niemniej niektóre wyniki sugerują, że jeśli zażywa się marihuanę w trakcie ciąży, jest to związane z problemami jak:

 • Przedwczesny poród — to poród, który następuje zbyt wcześnie, przed 37. tygodniem ciąży.
 • Ograniczenie wzrostu płodu oraz niska masa urodzeniowa — dziecko nie przybiera na wadze ani nie rośnie, tak jak powinno to mieć miejsce przed narodzinami.
 • Bezmózgowie (anencefalia) — jest to jedna z najcięższych wad cewy nerwowej, spowodowana niedomknięciem struktury. Niemowlęta z tym schorzeniem nie mają głównych części mózgu, czaszki i skóry głowy. Większość nie przeżywa długo po urodzeniu, a zwykle żyje tylko kilka godzin.
 • Niedokrwistość — dzieje się tak, gdy dziecko nie ma wystarczającej liczby zdrowych krwinek czerwonych, aby przenosić tlen w całym ciele.
 • Poronienie — samoistne obumarcie płodu przed 22. tygodniem ciąży.

Co więcej, zażywanie marihuany w ciąży może powodować problemy z rozwojem mózgu płodu, co często wiąże się z występowaniem problemów na podłożu psychogennym w tym zaburzeń lękowych, depresji, agresywnego zachowania, kłopotów z funkcjami poznawczymi, a także większego ryzyka nadużywania substancji odurzających w późniejszych latach życia dziecka.

Jeśli kobieta karmi swoje dziecko piersią i pali marihuanę, może przekazywać dziecku THC i inne chemikalia poprzez mleko. Takie działanie może również powodować problemy z rozwojem mózgu maleństwa i skutkować negatywnymi konsekwencjami w późniejszym życiu dziecka. Co więcej, marihuana może również negatywnie wpływać na ilość i jakość wytwarzanego mleka matki.

Palenie marihuany a próby zajścia w ciążę

Używanie marihuany przed ciążą może wpływać na płodność i utrudniać zajście w ciążę. Marihuana może wpływać na hormony (substancje chemiczne wytwarzane przez organizm) potrzebne organizmowi do zajścia w ciążę, a także cykl menstruacyjny.

Zażywanie konopi może mieć również wpływ na nasienie, w tym na liczbę plemników, ich rozmiar i kształt plemników oraz zdolność dotarcia do komórki jajowej (ruchliwość). Czynniki te mogą utrudniać poczęcie.

THC i CBD w ciąży

Marihuana zawiera liczne substancje aktywne, które wykazują właściwości lecznicze. Niemniej jak wykazano wyżej, jeśli są zażywane w nieodpowiednim czasie (np. w ciąży czy podczas karmienia piersią), mogą przenikać do organizmu dziecka i wywoływać wiele niepożądanych skutków ubocznych. W szczególności nie zaleca się przyjmowania preparatów z THC. Niemniej ostrożność należy również zachować w przypadku CBD, które nie posiada właściwości psychoaktywnych i jest uznawane za „bezpieczniejszą” z obu substancji.

Chociaż na rynku można znaleźć wiele produktów z konopiami, przed zażyciem jakiejkolwiek substancji warto skonsultować się ze specjalistą. Ryzyko związane ze środkiem często przewyższa jego pozytywny wpływ.

Medyczna marihuana a ciąża — czy jest bezpieczna?

Terapia medyczną marihuaną nadal budzi liczne kontrowersje. Tymczasem badania wykazały, że leczenie konopiami może złagodzić odczuwanie nieprzyjemnych dolegliwości towarzyszących chorobom jak nudności, wymioty, skurcze mięśni, problemy ze snem czy dolegliwości bólowe. Z tego względu leczniczą marihuanę wykorzystuje się podczas leczenia:

 • choroby Alzheimera,
 • choroby Parkinsona,
 • stwardnienia rozsianego,
 • stwardnienia zanikowego bocznego,
 • padaczki lekoopornej,
 • migrenowych bóli głowy,
 • depresji,
 • zaburzeń lękowych,
 • zaburzeń snu,
 • zespołu stresu pourazowego (PTSD),
 • zespołu Tourette’a,
 • anoreksji,
 • bulimio,
 • choroby Leśniowskiego-Crohna.

To nie oznacza, że zażywanie medycznej marihuany jest zalecane i bezpieczne podczas ciąży. Wręcz przeciwnie — ze względu na ryzyko zdrowotne dla matki i dziecka nie rekomenduje się terapii konopiami w trakcie ciąży.

Używanie marihuany jest znacznie częstsze w pierwszym trymestrze ciąży niż w późniejszym okresie. Jednym z wyjaśnień może być to, że kobiety korzystają z marihuany w celu zmniejszenia nudności i wymiotów, które występują we wczesnej ciąży. Warto jednak pamiętać, że w przypadku tych nieprzyjemnych dolegliwości istnieje wiele leków na receptę i niemedycznych metod leczenia, które można bezpiecznie stosować w czasie ciąży. Aby złagodzić fizyczny dyskomfort i ból, należy rozważyć inne opcje, takie jak masaż, fizjoterapię i pasy ciążowe.

Niektóre osoby mogą korzystać z marihuany jako środka do kontrolowania bólów związanych z ciążą oraz do radzenia sobie z lękiem i stresem. To wszystko są bardzo realne objawy ciąży, ale marihuana nie jest najlepszym sposobem ich leczenia. Kobiety w ciąży są bardziej narażone na depresję niż osoby w populacji ogólnej, ale marihuana nie jest lekiem na tę chorobę. Co ważne, choć niektórzy stosują konopie jako środki do samoleczenia wykazują one jedynie krótkotrwały pozytywny skutek — w perspektywie długoterminowej wywołują zaostrzenie objawów i pogorszenie dolegliwości. Lepsze alternatywy obejmują poradnictwo, terapię behawioralną i bezpieczne leki na receptę.

Warto porozmawiać ze swoim lekarzem, zanim zajdzie się w ciążę, jeśli używa się marihuany, nawet okazjonalnie. Specjaliści pomogą znaleźć bezpieczne alternatywy, aby zmniejszyć niepokój lub złagodzić naturalne dolegliwości związane z ciążą. Takie długoterminowe rozwiązania będą skuteczne i bezpieczne dla dziecka oraz ciężarnej.

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Jak otrzymać
e-wizytę w 15 min?

 1. Wypełnij formularz medyczny
 2. Lekarz oceni Twój stan zdrowia
 3. Kod e-recepty otrzymasz SMS tylko po pozytywnej kwalifikacji

baner
top