Pracujemy 7 dni w tygodniu. E-konsultacja online dostępna nawet w kilkanaście minut.

Medyczna marihuana i jej zastosowanie w medycynie. Najważniejsze informacje

Napisano: 02.02.2022 | Asystent Medyczny

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Lekarze mogą pacjentom wystawiać receptę umożliwiającą wykupienie produktów opartych na marihuanie leczniczej. Od 2017 roku jest to legalne, co jest bardzo ważne, gdyż medyczna marihuana zastosowanie może mieć bardzo różnorodne. Terapię wykorzystać można w leczeniu nowotworów (np. gdy stosowana chemioterapia wywołuje uciążliwe objawy uboczne), a także gdy pojawiają się bóle różnego pochodzenia (ze względu na właściwości przeciwbólowe, jakie mają kannabinoidy). W organizmie stosowana marihuana medyczna działa w bardzo szeroki sposób, gdyż substancje w niej zawarte oddziałują na układ endokannabinoidowy człowieka. Doświadczenie pokazuje, że terapią konopną można pomóc pacjentom w różnym stanie i przy wielu chorobach. Z artykułu dowiesz się, w przypadku jakich zaburzeń leczenie konopiami może być zasadne. Zapraszamy!

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Medyczna marihuana i jej zastosowanie w medycynie – co warto wiedzieć?

Już od roku 2017 pacjenci mogą legalnie kupić i stosować marihuanę medyczną. Warunkiem jest posiadanie wystawionej przez lekarza recepty, a tą natomiast można otrzymać, jeśli przejdzie się wcześniej pozytywnie kwalifikację do terapii konopnej. Medyczna marihuana zastosowanie medycynie ma bardzo szerokie. Wiąże się to z faktem, iż w jej skład wchodzi szereg substancji czynnych o różnorodnym wpływie na organizm. Mowa chociażby o kannabinoidach, terpenach i flawonoidach. Potencjał kannabinoidów polega na tym, że oddziałują one na układ endokannabinoidowy człowieka, a ten aktualnie uważa się za jeden z istotniejszych układów dla ogólnego zdrowia organizmu. Medyczne konopie zastosowanie mogą mieć ogromne. Kannabidiol (CBD) i tetrahydrokannabinol (THC) to jedne z najlepiej poznanych kannabinoidów, które z powodzeniem wykorzystywane mogą być w terapii wielu chorób.  

Marihuana lecznicza zastosowanie swoje bierze między innymi z właściwości wspomnianych kannabinoidów. Działają one między innymi przeciwbólowo, przeciwwymiotnie, przeciwdrgawkowo, przeciwzapalnie i neuroprotekcyjnie. Marihuanę leczniczą zastosować można w przypadku licznych chorób i dolegliwości – zwłaszcza w przypadkach, gdy tradycyjna medycyna zawiodła lub przyczynia się do dokuczliwych skutków ubocznych. Terapia konopna sprawdzić może się zatem między innymi w przypadku pacjentów lekoopornych, a także w celu redukcji nieprzyjemnych objawów powiązanych z leczeniem tradycyjnym. Przykładem może być redukcja nudności i wymiotów u pacjentów nowotworowych w czasie chemioterapii czy radioterapii. Na tym jednak zastosowanie medycznej marihuany w medycynie się nie kończy. Terapia sprawdzić może się w przypadku jaskry lekoopornej, epilepsji, cukrzycy, anoreksji, dystonii, RZS, choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, przy zespole jelita drażliwego, przeciwdziałaniu bezsenności oraz przy wielu innych schorzeniach.

Medyczna marihuana i jej praktyczne zastosowanie w medycynie – czy jest skuteczna?

Wspomniano, że medyczna marihuana zastosowanie w medycynie może mieć szerokie. Zapewne jednak wielu pacjentów zastanawia się nad skutecznością wdrożenia takiej terapii. Podkreślić należy, że wciąż prowadzone są badania nad możliwościami zastosowania konopi leczniczych w medycynie, a także nad schorzeniami, w przypadku których może ona okazać się skuteczna. Wyniki takich badań w wielu przypadkach okazują się być bardzo obiecujące, jednak nie brak również badań sprzecznych. Na obecną chwilę trudno o jasne deklaracje związane ze skutecznością terapii medyczną marihuaną w przypadku konkretnych schorzeń, choć niewątpliwie da się zauważyć, że pacjenci często dostrzegają korzyści z wdrożonego leczenia. Konopie medyczne zastosowanie mogą mieć szerokie, ale też ciężko spekulować, czy u każdego pacjenta się sprawdzą. Wiele zależeć może od indywidualnych cech organizmu, ogólnego stanu zdrowia pacjenta, stopnia zaawansowania schorzenia, a nawet od zaleconej przez lekarza dawki. Mimo wszystko podkreślić jednak należy ponownie, że potencjał medyczny w tym przypadku jest niezaprzeczalny, choć wymaga to jeszcze badań.

Medyczna marihuana i jej zastosowanie w medycynie – czy jest bezpieczna dla chorego?

Głośno mówi się o tym, że medyczna marihuana zastosowanie w medycynie może mieć szerokie, jednak pozostaje jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, o której należy wspomnieć. Jest to mianowicie nie tyle skuteczność, jaką może mieć zastosowanie marihuany leczniczej, ale bezpieczeństwo tak wdrożonej terapii. Medyczne zastosowanie marihuany zgodnie ze wskazówkami lekarza nie powinno wiązać się z zagrożeniem dla zdrowia pacjenta, aczkolwiek należy zdawać sobie sprawę z kilku kwestii w tym temacie. Przede wszystkim terapia medyczną marihuaną nie jest dedykowana każdemu. Są przeciwwskazania do stosowania marihuany leczniczej. Nie mogą jej na przykład stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Kolejnym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na produkty konopne, ale i na tym nie koniec. Bezpieczeństwo wdrażania terapii konopnej należy rozważyć również u osób, które zmagają się z ciężkimi schorzeniami nerek czy wątroby, ponadto uważać należy na poważne choroby serca i układu krążenia. Każdorazowo to lekarz podejmuje decyzję o wskazaniach i ewentualnych przeciwwskazaniach do terapii.

Kolejna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, to skutki uboczne. Faktem dobrze znanym jest to, że każdy lek może u niektórych pacjentów wywoływać pewne działania niepożądane. Oczywiście nie jest to tak, że skutki uboczne pojawiają się u wszystkich osób przyjmujących lek, jednak mogą wystąpić z pewnym prawdopodobieństwem, czego należy być świadomym. Również w przypadku terapii medyczną marihuaną pojawić mogą się pewne działania niepożądane, przy czym należy zaznaczyć, że część ze wspomnianych objawów jest wręcz pożądana w przypadku walki z niektórymi jednostkami chorobowymi. Jeśli chodzi o skutki uboczne marihuany medycznej, wymienić należy między innymi suchość w ustach, przyspieszenie akcji serca, wzrost apetytu, zawroty głowy, problemy z pamięcią krótkotrwałą czy nadmierną senność.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo marihuany medycznej, wspomnieć należy również o suszu, który trafia nie do aptek, tylko do obrotu nielegalnego. Wątpliwości budzi tu przede wszystkim jego jakość i niestandaryzowany skład. Takie produkty zdecydowanie różnią się od leków, a ich przyjęcie może być nie tylko nieskuteczne, ale czasem wręcz niebezpieczne dla zdrowia czy życia. Niejednokrotnie posiadają one pozostałości nawozów i pestycydów, ponadto mogą być zanieczyszczone metalami ciężkimi itd.

Medyczna marihuana i jej praktyczne zastosowanie w medycynie – o czym należy pamiętać?

Na sam koniec należy podkreślić, że choć niewątpliwie medyczna marihuana zastosowanie może mieć szerokie, nie ma możliwości, by pacjent póki co samodzielnie decydował o jej zastosowaniu. W Polsce marihuana jest nielegalna i uznawana za narkotyk – jedynym wyjątkiem w tym przypadku jest właśnie marihuana medyczna, która dostępna jest w aptekach i wydawana wyłącznie z przepisu lekarza. To lekarz bowiem sprawdza wskazania i przeciwwskazania do terapii, a także ustala bezpieczne i skuteczne zarazem dawkowanie marihuany leczniczej dla każdego pacjenta, biorąc tym samym odpowiedzialność za jego zdrowie.

Udając się do apteki po medyczną marihuanę trzeba pamiętać, że nie podlega ona aktualnie w naszym kraju refundacji. Oznacza to, że koszty terapii pacjent będzie musiał w całości ponieść z własnej kieszeni, jeśli zdecyduje się na stosowanie kannabinoidów w przypadku swojej choroby. Do ogólnych kosztów leczenia należy zaliczyć nie tylko cenę suszu konopnego w przepisanej dawce, ale również koszty sprzętu niezbędnego do prowadzenia terapii, czyli np. waporyzatora i wagi. Decydując się ponadto na konsultacje prywatne z lekarzem (czy to stacjonarne czy online), trzeba pamiętać o konieczności uiszczenia opłaty za wizytę.

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Jak otrzymać
e-wizytę w 15 min?

  1. Wypełnij formularz medyczny
  2. Lekarz oceni Twój stan zdrowia
  3. Kod e-recepty otrzymasz SMS tylko po pozytywnej kwalifikacji

baner
top