Pracujemy 7 dni w tygodniu. E-konsultacja online dostępna nawet w kilkanaście minut.

Medyczna marihuana — dla kogo? Kto może skorzystać z leczniczej marihuany?

Napisano: 23.06.2022 | Asystent Medyczny

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Po uzyskaniu od lekarza recepty, marihuanę medyczną pacjenci mogą kupić w aptece. Komu jednak lekarze mają możliwość wystawienia tego typu recept, a kto ich otrzymać nie może? Okazuje się, że w leczeniu wielu dolegliwości stosowana może być medyczna marihuana. Dla kogo może terapia być skuteczna i bezpieczna, każdorazowo decyduje lekarz, zapoznając się wcześniej z rodzajem schorzenia chorego, jego ogólnym stanem zdrowia itd. W aptekach najczęściej kupuje się marihuanę w postaci suszu przeznaczonego do waporyzacji. Jego wdychanie zaleca się na przykład pacjentom w przypadku nowotworów, którzy z powodu wymiotów źle znoszą działania chemioterapii. Ze względu na właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne terapia sprawdzi się także przy bólu różnego pochodzenia, a działanie przeciwdrgawkowe docenić mogą pacjenci z padaczką lekooporną. Jakie jeszcze choroby pacjenta są wskazaniem, by przez lekarzy wypisana mogła być recepta na produkt na bazie konopi? Zapraszamy do artykułu!

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Medyczna marihuana – dla kogo i kto się kwalifikuje?

Nie każdy wie, ale dla niektórych osób legalna jest medyczna marihuana w Polsce. Dla kogo konkretnie? Na mocy ustawy z roku 2017 medyczna marihuana może być stosowana przez pacjentów, którzy otrzymają od lekarza receptę. Po produkty na bazie konopi (Cannabis) zgłosić należy się do apteki. Susz konopny w Polsce nie jest jednak refundowany, co oznacza w praktyce, że to pacjent będzie musiał w całości ponieść koszty terapii medyczną marihuaną. Konopie wykorzystywane w medycynie i farmacji cenione są za liczne właściwości znajdujących się w ich składzie substancji czynnych. Są to między innymi kannabinoindy, terpeny i flawonoidy. Każdorazowo to lekarz podejmuje jednak decyzję, czy pacjentowi przepisana może być medyczna marihuana. Dla kogo taka terapia może mieć sens? Lista chorób i dolegliwości jest w tym przypadku bardzo długa, ponadto wciąż prowadzone są badania dotyczące wpływu kannabinoidów na organizm człowieka.

Działanie medycznej marihuany na organizm człowieka związane jest z zawartością w jej składzie substancji czynnych. Substancje te to między innymi kannabinoidy – kannabidiol (CBD) i tetrahydrokannabinol (THC). Wpływają one na receptory kannabinoidowe CB1 i CB2. Receptory te zlokalizowane są w różnych częściach ludzkiego ciała, stąd i szerokie zastosowanie, jakie ma marihuana medyczna. Dla kogo konkretnie może się sprawdzić terapia? Wykorzystać można ją między innymi w endokrynologii, urologii i ginekologii, a także w neurologii i onkologii, ponadto sprawdzić może się w dermatologii, reumatologii i gastrologii.

Terapię zastosować można zatem między innymi u chorych na nowotwory, w medycynie paliatywnej, przy stwardnieniu rozsianym i padaczce lekoopornej. Stosowanie medycznej marihuany pomocne może być także w przypadku opornej na leczenie jaskry czy przy RZS. Terapia konopna może być zasadna także przy chorobie Alzheimera i Parkinsona, a dodatkowo przy depresjach, zaburzeniach lękowych czy nerwicy. Medyczną marihuanę zaleca się niekiedy również osobom z zespołem Tourette’a, a także przy innych schorzeniach.

Medyczna marihuana – dla kogo jest wskazana?

Choć marihuana większości osób kojarzy się jako nielegalny narkotyk, który powodować może uzależnienie, dostępna jest również jako element terapii alternatywnej przepisywanej pacjentom przez lekarzy. Jak zaznaczono wcześniej, legalna jest lecznicza marihuana w Polsce. Dla kogo będzie odpowiednia (terapia bezpieczna i zasadna), interesuje zapewne niejednego chorego. Mówi się między innymi o tym, że medyczna marihuana ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwdrgawkowe, przeciwlękowe, przeciwpsychotyczne i pobudzające apetyt. Każdorazowo to lekarz podejmuje decyzję o tym, dla kogo medyczna marihuana może być wskazana, jednak możliwości jej zastosowania w medycynie może być bardzo wiele. Mowa między innymi o walce z bólem różnorakiego pochodzenia, w tym neuropatycznym i zapalnym. Ze względu na łagodzenie dolegliwości związanych z leczeniem onkologicznym (nudności i wymioty), również u pacjentów z nowotworami sprawdzić może się medyczna marihuana. Dla kogo jeszcze może być to rozwiązanie? Mowa między innymi o pacjentach zmagających się z padaczką, gdzie leki okazują się nieskuteczne.

E-recepta na marihuanę (medyczną) może być wystawiona pacjentowi przez każdego lekarza posiadającego uprawnienia do wypisywania recept RPW (na substancje narkotyczne) – wyjątkiem jest w tym przypadku jedynie lekarz weterynarii. Oczywiście same uprawnienia to nie wszystko. Przed wystawieniem recepty należy sprawdzić, czy pacjent kwalifikuje się do terapii medyczną marihuaną. Sprawdza się nie tylko wskazania do leczenia, ale także przeciwwskazania, co jest ważne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo terapii. Dobrze zgłosić się do lekarza, który posiada doświadczenie w prowadzeniu pacjentów korzystających z terapii alternatywnych – jego wiedza będzie w tym przypadku nieoceniona, by prawidłowo ustalić sposób leczenia.

Kto nie powinien stosować medycznej marihuany?

Wiesz już, że wiele obszarów zastosowania może mieć medyczna marihuana. Dla kogo jednak terapia może okazać się nieodpowiednia? W przypadku niemal każdego leku występują przeciwwskazania do stosowania przez daną grupę osób – medyczna marihuana nie stanowi w tym przypadku wyjątku. Bardzo ważne zatem, by swoje ewentualne leczenie skonsultować wcześniej z lekarzem, który nie tylko zweryfikuje wskazania pacjenta do terapii, ale również wykluczy obecność przeciwwskazań. W tym celu przeprowadzany jest wywiad medyczny z pacjentem, a często również analizowane są wyniki jego badań czy dotychczasowe leczenie i jego efekty. Przeciwwskazań do leczenia nie ma co prawda wiele, jednak dla bezpieczeństwa terapii ważne jest, by wykluczyć je zanim pacjent zacznie przyjmować przepisany preparat.

Ostatecznie decyzja oczywiście w kwestii kwalifikacji pacjenta do terapii należy do lekarza, jednak wśród przeciwwskazań do leczenia medyczną marihuaną wymienia się między innymi alergie na produkty konopne. Przeciwwskazaniem jest również ciąża kobiety i karmienie dziecka piersią, a także problemy z nadużywaniem substancji psychoaktywnych bądź alkoholu. Terapia może nie być wskazana u pacjentów mających problemy z układem oddechowym bądź zmagających się z chorobami sercowo-naczyniowymi. Problem stanowić może również arytmia i niekontrolowane nadciśnienie tętnicze, a także myśli samobójcze bądź niekontrolowane zaburzenia psychiczne (schizofrenia czy mania). Uważać należy również na zaawansowane choroby nerek i wątroby.

Dla kogo medyczna marihuana – o czym należy pamiętać?

Długa jest lista dolegliwości i chorób, gdzie może mieć znaczenie marihuana lecznicza. Dla kogo terapia nie jest dedykowana, również zostało już wspomniane w artykule. Są jeszcze jednak inne ważne kwestie, o których należy wiedzieć, zanim zastosowana będzie medyczna marihuana. Dla kogo szczególnie temat ten może być ważny? Dla każdego, ponieważ należy zdawać sobie sprawę z tego, że terapia może wiązać się z pewnymi działaniami niepożądanymi, a te mogą wystąpić również u osób, które nie mają przeciwwskazań do stosowania leczniczej marihuany.

Niemal każdy lek posiada jakieś działania niepożądane, z których wystąpieniem należy liczyć się przed rozpoczęciem terapii. Mowa nie tylko o środkach przyjmowanych na receptę, ale również o szerokim gronie leków, które pacjentom apteka wydaje bez recepty. Skutki uboczne medycznej marihuany nie są zazwyczaj co prawda ciężkie, jednak trzeba liczyć się z tym, że pojawić może się senność lub bezsenność, suchość w ustach, zawroty głowy, wzrost apetytu, zaburzenia postrzegania czasu i przestrzeni, a nawet kołatanie serca czy niepokój. Pojawienie się działań niepożądanych w czasie trwania terapii najlepiej skonsultować z lekarzem.

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Jak otrzymać
e-wizytę w 15 min?

  1. Wypełnij formularz medyczny
  2. Lekarz oceni Twój stan zdrowia
  3. Kod e-recepty otrzymasz SMS tylko po pozytywnej kwalifikacji

baner
top