Pracujemy 7 dni w tygodniu. E-konsultacja online dostępna nawet w kilkanaście minut.

Marihuana medyczna w Polsce — co warto wiedzieć?

Napisano: 02.02.2022 | Asystent Medyczny

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Marihuana medyczna w Polsce to produkt zalecany przez lekarzy w przypadku różnorodnych schorzeń. Jak wynika z przepisów prawa, pacjenci mogą postawić na terapię leczniczą marihuaną, jeśli posiadają ku niej wskazania i nie mają jednocześnie przeciwwskazań, by poddać się leczeniu kannabinoidami. Ewentualne wątpliwości, jeśli chodzi o zastosowanie w przypadku danego schorzenia marihuany medycznej, rozstrzyga każdorazowo lekarz, biorąc pod uwagę informacje o stanie zdrowia pacjenta i jego historii medycznej. Co należy wiedzieć o marihuanie medycznej w Polsce? W Internecie często znaleźć można niewiarygodne informacje na ten temat, dlatego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu – zapraszamy!

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Marihuana medyczna w Polsce – co mówi prawo?

Na mocy ustawy z roku 2017 może być kupiona i stosowana marihuana medyczna w Polsce. Warunkiem jest jednak posiadanie wystawionej przez lekarza recepty na konopie medyczne. W Polsce taką receptę otrzymać mogą osoby, które mają wskazania do terapii i jednocześnie nie mają przeciwwskazań, jeśli chodzi o kurację uwzględniającą konopie lecznicze. W Polsce stosowanie produktów konopnych z THC w większym stężeniu bez posiadania recepty jest zabronione, o czym należy pamiętać. Jeśli chodzi o kwestie prawne, zaznaczyć trzeba również, że w naszym kraju nie mogą być aktualnie uprawiane konopie medyczne. Polska preparaty oparte na marihuanie leczniczej sprowadza z zagranicy, a następnie kupić można je w aptekach. Oczywiście farmaceuta nie wyda produktu każdemu, a wyłącznie osobie, która zgłosi się z ważną receptą.

Terapia konopna sprawdzić może się w wielu przypadkach, co szerzej omówione będzie w dalszej części artykułu. W tym miejscu należy wspomnieć, że na preparat na bazie marihuany leczniczej często decydują się osoby, które w przypadku swojego schorzenia wypróbowały już niejeden lek, ale nie osiągnęły satysfakcjonujących efektów terapii. Mowa między innymi o chorobach lekoopornych, gdzie tradycyjna medycyna zdaje się rozkładać ręce. Wówczas pacjenci często kierują się ku terapiom alternatywnym, a przykładem jest właśnie medyczna marihuana. Nie zaleca się jednak jej palenia, a raczej metodę inhalacji poprzez waporyzację, która – jak pokazuje doświadczenie – w porównaniu do palenia jest bezpieczniejsza, bardziej wydajna i ekonomiczna.

Marihuana medyczna w Polsce – jak kupić?

Zgodnie z przepisami prawa marihuana medyczna w Polsce jest legalna, jeśli pacjentom terapię przepiszą lekarze. W skład konopi (Cannabis) stosowanych do celów medycznych wchodzi wiele cennych substancji czynnych, w tym między innymi THC i CBD, a także terpeny i flawonoidy. Wpływ tych substancji na organizm jest bardzo szeroki. Zależnie od stosunku ilościowego substancji czynnych w danej odmianie surowca medycznego, jego wpływ na organizm może być nieco inny. Ważne zatem, by to lekarz dobrał dla pacjenta najbardziej odpowiedni rodzaj medycznej marihuany i dawkę, która będzie bezpieczna i skuteczna zarazem. Lekarz powinien ponadto kontrolować terapię pacjenta i w razie potrzeby modyfikować swoje zalecenia.

Wcale nie jest, jak widać, nielegalna medyczna marihuana w Polsce. Gdzie kupić zatem przepisane przez lekarza produkty konopne? W celu realizacji otrzymanej recepty należy udać się do apteki. Pamiętać należy, że recepty na marihuanę medyczną to tzw. recepty RPW, czyli tzw. recepty narkotyczne. Musi tam znaleźć się informacja słowna dotycząca ilości przepisanego produktu, a także jego dawki dziennej dla pacjenta. Na e-recepcie nie może znaleźć się więcej suszu niż zapotrzebowanie pacjenta na 90 dni terapii. Bardzo ważne jest również to, że na wykupienie otrzymanej e-recepty na marihuanę medyczną pacjent ma 30 dni. Przeoczenie tego terminu równoznaczne będzie niestety z tym, że apteka pacjentowi nie wyda zapisanych na e-recepcie leków. Trzeba również pamiętać, że nie zawsze marihuana w aptece dostępna jest od ręki. Niekiedy trzeba poczekać na dostawę preparatów umożliwiających pacjentom leczenie, gdyż medyczna marihuana w Polsce nie jest produkowana.

Wykupienie e-recepty na leczniczą marihuanę nie różni się niczym, jeśli chodzi o procedurę, w stosunku do realizacji innego typu recept. Warto jednak w tym miejscu dodać, że dobrze nosić przy sobie wydruk takiej e-recepty (nawet już zrealizowanej). Będzie to bowiem dokument poświadczający, że pacjent ma prawo do legalnego posiadania i stosowania leku narkotycznego.

Marihuana medyczna w Polsce – ile kosztuje?

Niestety nie ma póki co dobrych wiadomości dla osób, które interesuje marihuana medyczna. W Polsce koszty terapii mogą być dość wysokie, a składa się na to wiele czynników. Przede wszystkim nie istnieje coś takiego jak polska medyczna marihuana. Oznacza to, że surowiec do aptek trafia z zagranicy, co przekłada się nie tylko na cenę (pacjent poniekąd opłaca cały łańcuch dostaw), ale również na dostępność produktu (zdarza się, że susz nie jest dostępny od ręki). Kolejna bardzo ważna kwestia jest taka, że w naszym kraju nie jest refundowana marihuana medyczna. Polska co prawda zgodziła się na legalizację leczniczej marihuany do celów medycznych, jednak całe koszty związane z terapią ponieść musi pacjent na własną rękę.

1g suszu konopnego to koszt około 65 złotych, a najczęściej sprzedaje się po 5g lub 10g suszu. Ostateczna cena terapii zależna jest od dawki miesięcznej przepisanej pacjentowi (np. u pacjentów onkologicznych dawka może być już spora, co też przekłada się na cenę). Do kosztów należy również doliczyć koszty urządzeń niezbędnych do prowadzenia terapii. Najczęściej mowa o waporyzacji, w związku z czym pacjentowi potrzebny będzie waporyzator, a także naczynie do rozdrabniania suszu i precyzyjna waga do odmierzania dawki. Są to co prawda koszty jednorazowe, gdyż potem korzysta się ze wspomnianych rzeczy wielokrotnie, aczkolwiek niewątpliwie koszty te należy wziąć pod uwagę. Kolejna kwestia to koszt konsultacji (np. zdalnych) ze specjalistą, których efektem może być e-recepta na medyczną marihuanę. Jeśli pacjent postawi na konsultacje prywatne z lekarzem, również musi liczyć się z tym, że opłacić będzie musiał je z własnej kieszeni.

Marihuana medyczna w Polsce – kto może stosować w celach leczniczych?       

Wspomniane zostało już wcześniej, że marihuana medyczna w Polsce jest od 2017 roku legalna, choć oczywiście należy posiadać receptę wystawioną przez uprawnionego lekarza, by móc ją zakupić w aptece. Pozostaje jeszcze pytanie, kto tak właściwie stosować może leki z konopi w Polsce, czyli konkretnie komu i w jakich przypadkach może być przepisana marihuana lecznicza. Polska i inne kraje dopuszczają wiele wskazań do terapii leczniczą marihuaną, a ostateczną decyzję w sprawie kwalifikacji danego pacjenta do leczenia podejmuje oczywiście lekarz, biorąc pod uwagę stan zdrowia danej osoby, jej historię medyczną, wiek i wiele innych czynników.

Wymienić można wiele dolegliwości i chorób, które mogą stanowić wskazanie do terapii pacjenta medyczną marihuaną. W medycynie stosuje się marihuanę leczniczą między innymi do walki z bólem różnego pochodzenia. Kannabinoidy, w związku ze swoim działaniem przeciwbólowym, sprawdzą się w przypadku bólu nowotworowego, przewlekłego i neuropatycznego. Stosowanie substancji zawartych w konopiach sprawdzić może się u chorych na nowotwory. Redukują one bowiem mdłości i wymioty, które są częstym skutkiem ubocznym terapii antynowotworowych. Terapia konopna sprawdzi się również w przypadku wielu innych chorób. Można wykorzystać ją między innymi w przypadku jaskry, depresji, chorób neurologicznych i autoimmunologicznych, a także w przypadku choroby Parkinsona czy Alzheimera.

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Jak otrzymać
e-wizytę w 15 min?

  1. Wypełnij formularz medyczny
  2. Lekarz oceni Twój stan zdrowia
  3. Kod e-recepty otrzymasz SMS tylko po pozytywnej kwalifikacji

baner
top