Pracujemy 7 dni w tygodniu. E-konsultacja online dostępna nawet w kilkanaście minut.

Marihuana lecznicza — na co pomaga?

Napisano: 02.02.2022 | Asystent Medyczny

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Choć od kilkudziesięciu lat trwają dyskusje dotyczące rekreacyjnego stosowania marihuany, zauważyć można, że konopie mogą okazać się bardzo cenne w medycynie. W Polsce na przykład od kilku lat przepisywana może być pacjentom legalnie marihuana lecznicza. Na co konkretnie sprawdzić może się terapia konopna? Zastosowanie w tym przypadku może być bardzo szerokie, co wiąże się z wpływem kannabinoidów zawartych w marihuanie leczniczej na układ endokannabinoidowy człowieka. Z artykułu dowiesz się więcej o możliwościach stosowania marihuany medycznej, wskazaniach do terapii, a także przeciwwskazaniach i możliwych skutkach ubocznych. Zapraszamy!

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Marihuana lecznicza – co warto wiedzieć?

W Polsce z receptą od lekarza kupiona może być obecnie legalnie w aptekach marihuana lecznicza. Na co może być pomocna, wspomnimy szerzej w dalszej części artykułu. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że ze względu na swoje cenne właściwości medyczna marihuana posiada bardzo szerokie zastosowanie w medycynie. Nie da się zatem wykluczyć, że duża jest wartość lecznicza marihuany. Na co pomaga pośrednio i bezpośrednio, a także dla jakich pacjentów jest dostępna, omówimy w kolejnych akapitach.

Każdy, kto zastanawia się, na co pomaga olej z konopi bądź susz konopny, powinien wiedzieć, że w skład wchodzą tu cenne dla organizmu substancje w ściśle określonym składzie. W leczeniu cenione są zwłaszcza kannabinoidy, w tym tetrahydrokannabinol (THC) i kannabidiol (CBD), a także terpeny i flawonoidy. Marihuanę stosować można przy wielu chorobach, zwłaszcza gdy stosowanie leków tradycyjnych okazało się nieskuteczne. Najczęściej lekarze zalecają, by marihuana lecznicza stosowana była metodą waporyzacji. Doświadczenie pokazuje, że dostępna metoda nie tylko efektywnie wpływa na proces efektywności przyswajania składników aktywnych, ale również minimalizuje ryzyko powstawania substancji smolistych, a ze względu na swoją wydajność redukuje również koszty leku.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo stosowania produktów opartych na marihuanie, przede wszystkim liczy się racjonalne podejście pacjenta. Nie zaleca się kupowania i stosowania marihuany na własną rękę z niepewnego źródła. Ze względu na swoje zdrowie zaleca się, by stosowane były leki oparte na marihuanie, które dostępne są na receptę. Korzystanie z suszu czy olejków z czarnego rynku to wspieranie niecertyfikowanych upraw, co może być wręcz niebezpieczne dla zdrowia. Substancje w nich zawarte nie są standaryzowane, ponadto wysoka jest zawartość groźnych domieszek, w tym pestycydów, pozostałości nawozów, a nawet metali ciężkich itp. Ważne jest również, by terapię prowadzić pod okiem lekarza i zgodnie z jego zaleceniami i ustaloną dawką – wówczas nie trzeba się martwić, że można przedawkować itd.

Marihuana lecznicza – na co jest wskazana?

Jest wiele obszarów medycyny, gdzie sprawdzić może się marihuana lecznicza. Na co konkretnie przydatna może być marihuana medyczna? Marihuany na jakie choroby można wykorzystać? Wciąż prowadzone są badania dotyczące wpływu kannabinoidów na organizm człowieka, a także wzajemnych zależności między kannabinoidami, a nawet wpływem na ich działanie terpenów czy flawonoidów. Jeśli zastanawiasz się, na co olej z konopi czy susz można zastosować, musisz wiedzieć, że terapię wdraża się z powodzeniem między innymi w onkologii, ginekologii, urologii, dermatologii, psychiatrii, reumatologii i wielu innych częściach medycyny.

Odpowiadając na pytanie „na co pomaga CBD i THC”, wymienić można między innymi leczenie przewlekłego bólu. Medyczna marihuana może mieć zastosowanie w przypadku bólu nowotworowego i bólów innego pochodzenia. Sprawdzi się również do łagodzenia skutków ubocznych pewnych terapii. Przykładem może być leczenie antynowotworowe. Skutki uboczne chemioterapii i radioterapii to niejednokrotnie nudności i wymioty, a medyczna marihuana je łagodzi, gdyż wykazuje działanie przeciwwymiotne. Terapię medyczną marihuaną wykorzystać można również w przypadku depresji, lekoopornej jaskry i padaczki, migreny, stwardnienia rozsianego, anoreksji, choroby Leśniowskiego-Crohna, AZS, choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, a także wielu chorób autoimmunologicznych. Warto wiedzieć, że na wymienionych przykładach nie kończą się możliwości zastosowania medycznej marihuany, ponadto wciąż pojawiają się nowe badania dotyczące potencjału terapii konopnej w nowych jednostkach chorobowych.

Ostateczną decyzję odnośnie kwalifikacji pacjenta do terapii medyczną marihuaną podejmuje lekarz, dokonując oceny stanu zdrowia chorego i jego historii medycznej. Dla pewności bezpieczeństwa terapii należy wykluczyć również przeciwwskazania, gdyż niektóre zaburzenia wykluczają stosowanie medycznej marihuany. Rolą lekarza jest jednak nie tylko ocena kwalifikacji pacjenta do terapii i wystawienie mu e-recepty na produkty konopne, ale również prowadzenie kuracji. Oznacza to, że pacjent decydujący się na leczenie alternatywne powinien pozostawać w kontakcie z lekarzem, który monitorować będzie jego stan zdrowia i efektywność leczenia oraz w razie potrzeby korygować swoje zalecenia, by terapia była nie tylko skuteczna, ale i bezpieczna.

Marihuana lecznicza a skutki uboczne

Stosując każdy lek należy liczyć się z możliwością wystąpienia jego działań niepożądanych. Oczywiście nie muszą one obligatoryjnie wystąpić u każdego pacjenta, jednak mogą się pojawić i wyjątkiem w tym przypadku nie jest również marihuana lecznicza. Na co konkretnie należy w tym przypadku zwrócić uwagę? Generalnie skutki uboczne marihuany leczniczej zazwyczaj nie są nasilone czy groźne, ponadto część objawów uważanych przez jednych za niepożądane dla innych jest wręcz pożądanymi, które wykorzystuje się celowo w terapii. Ważne jest, by pacjent pozostawał w kontakcie z lekarzem, stosując susz lub krople z marihuany. Na co powinien być szczególnie wyczulony? Do objawów niepożądanych leczniczej marihuany zaliczyć można między innymi większy apetyt, zawroty głowy oraz suchość w ustach. U niektórych pojawia się dodatkowo przyspieszenie akcji serca, większa senność, euforia, pobudzenie, omamy czy zmiany nastroju, a także problemy z pamięcią krótkotrwałą czy utrata kontroli nad ciałem.

Przeciwwskazania do leczenia medyczną marihuaną

Nie każdy pacjent, który posiada wskazania, będzie mieć przepisany preparat, jakim jest marihuana lecznicza. Na co lekarz może szczególnie zwrócić uwagę w czasie kwalifikacji danej osoby do terapii konopnej? Przeciwwskazania do leczenia medyczną marihuaną obejmują między innymi alergię (nadwrażliwość) na konopie. Kobiety będące w ciąży lub w trakcie karmienia dziecka piersią również nie powinny z terapii na bazie konopi korzystać. Wśród przeciwwskazań wymienia się również niestabilną depresję, manię czy myśli samobójcze. Uważać należy ponadto na niekontrolowane problemy z ciśnieniem bądź sercem. Również osobom nadużywającym substancji o działaniu psychoaktywnym czy alkoholu nie są polecane konopie. Na co pomagają kannabinoidy, już zostało wspomniane, jednak jak widać u niektórych pacjentów rozpoczęcie terapii budzić może wątpliwości lekarzy. Ostateczna decyzja w tej kwestii należy oczywiście do specjalisty, który przeanalizuje stan zdrowia pacjenta, historię i efektywność jego dotychczasowego leczenia, a także potencjalne korzyści i ryzyko terapii opartej na bazie marihuany medycznej.

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Jak otrzymać
e-wizytę w 15 min?

  1. Wypełnij formularz medyczny
  2. Lekarz oceni Twój stan zdrowia
  3. Kod e-recepty otrzymasz SMS tylko po pozytywnej kwalifikacji

baner

Optimieren Sie Ihre Leistungsfähigkeit mit legalen Anabolika von höchster Qualität - https://anabolikalegal.com/

Haal het maximale uit elke trainingssessie met de premium anabolen op https://anabolensteroiden.com/. Ontdek de kracht van hoogwaardige supplementen.

top