Pracujemy 7 dni w tygodniu. E-konsultacja online dostępna nawet w kilkanaście minut.

Marihuana lecznicza do palenia — jakie ma zastosowanie w lecznictwie?

Napisano: 02.02.2022 | Asystent Medyczny

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Cannabis, czyli konopie, to rośliny bogate w wiele cennych substancji aktywnych, których wpływ na organizm człowieka jest nieoceniony. Ze względu na swoje właściwości wykorzystane mogą być w leczeniu niejednego schorzenia, a doświadczenie pokazuje, że skuteczność niektórych terapii z zastosowaniem medycznej marihuany jest bardzo obiecująca. Marihuana lecznicza do palenia może być co prawda stosowana, aczkolwiek produkty konopne lepiej wykorzystać w inny sposób. Warto temat ten szerzej omówić z lekarzem lub farmaceutą. Z artykułu dowiesz się, jakie może być zastosowanie leków konopnych i jakie właściwości oraz wpływ na organizm posiadają. Podpowiadamy również alternatywną formę wdychania substancji aktywnych z suszu konopnego, która jest nie tylko bezpieczniejsza, ale również bardziej wydajna i ekonomiczna.

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Marihuana lecznicza do palenia – co warto wiedzieć?

Możliwość stosowania marihuany budzi wiele kontrowersji, co widać chociażby w Internecie, gdzie ludzie wypowiadają się bardzo otwarcie w tym temacie. Faktem jest, że stosowanie marihuany z czarnego rynku jest oczywiście w naszym kraju nielegalne, a nabyta bez e-recepty marihuana uznawana jest za narkotyk, którego stosowanie bez kontroli lekarza może być niebezpieczne dla zdrowia organizmu, a nadużywanie powodować może uzależnienie lub przedawkowanie. Wspomnieć należy również o zanieczyszczeniach suszu niewiadomego pochodzenia – często znajdują się w nim resztki nawozów i pestycydów, a także metale ciężkie. Preparaty konopne zawierające nie tylko kannabidiol (CBD), ale i psychoaktywny tetrahydrokannabinol (THC) w większych dawkach nabyć można jednak legalnie w aptekach, a leczenie z ich pomocą może pomóc niejednemu pacjentowi na różnorodne choroby i dolegliwości. Konopie lecznicze stosowane mogą być nie tylko w przypadku nowotworów czy padaczki, ale również w chorobach innego typu.

W naszym kraju od kilku lat legalna jest już dla niektórych pacjentów marihuana lecznicza. Do palenia jednak się jej nie zaleca, gdyż są metody znacznie bardziej wydajne i ekonomiczne. By móc legalnie kupić medyczną marihuanę w Polsce, należy skonsultować się z lekarzem i przejść tzw. kwalifikację do terapii. Podczas takiej kwalifikacji lekarz sprawdzi wskazania pacjenta do leczenia oraz jego ewentualne przeciwwskazania, a także przeanalizuje jego historię medyczną i dotychczasowe terapie oraz ich efekty. Jeśli chory zakwalifikuje się do kuracji medyczną marihuaną, będzie mógł liczyć na recepty na susz konopny, które to będzie mógł bez problemu zrealizować w aptece. Z receptą najlepiej złościć się do tych aptek, które mają aktualnie zapas produktów konopnych na stanie, gdyż w praktyce często trzeba czekać na dostawę, czyli aż medyczna marihuana będzie dostępna. Sposób przyjmowania kannabinoidów i innych związków czynnych z medycznej marihuany zależy od zaleceń lekarza, aczkolwiek najczęściej zaleca się metodę waporyzacji.

Wielu pacjentów wciąż zadaje sobie mimo wszystko pytanie, czy medyczną marihuanę można palić. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że nie jest to zabroniona metoda tego typu z prawnego punktu widzenia, aczkolwiek nie oznacza to, że rekomenduje się taki sposób leczenia. Co prawda legalne palenie marihuany w Polsce dla pacjentów posiadających receptę od lekarza stało się faktem już w 2017 roku na mocy ustawy, która wówczas weszła, jednak sposobów leczenia może być więcej, w tym również te bezpieczniejsze i bardziej wydajne.

Marihuana lecznicza do palenia – jakie ma właściwości?

Ze względu na różnorodne działanie na organizm, pacjentom kwalifikującym się do konopnej terapii alternatywnej przepisywana jest marihuana lecznicza. Do palenia stosuje ją sporo osób, choć warto wiedzieć, że w tym przypadku pacjent może wybrać metodę znacznie lepszą. Zanim przejdziemy jednak do kwestii tego, czy medyczną marihuanę się pali oraz jaki jest jej wpływ wówczas na organizm, warto skupić się na właściwościach konopi, a tych jest bardzo dużo. Przede wszystkim medyczna marihuana, a konkretnie kannabinoidy, które mogą być z niej uwalniane pod wpływem wyższej temperatury, mają działanie przeciwwymiotne. Sprawdzić może się to między innymi u pacjentów onkologicznych, którzy zmagają się z działaniem niepożądanym terapii antynowotworowej. Kolejna cenna właściwość kannabinoidów to działanie przeciwbólowe. Wdychanie THC i CBD pozwala szybko osiągnąć efekty w postaci łagodzenia bólu różnego pochodzenia. Wspomnieć należy również o tym, że marihuana lecznicza ma właściwości przeciwdrgawkowe, co może sprawdzić się na przykład w czasie terapii epilepsji (szczególnie tej lekoopornej).

Na powyższych przykładach właściwości marihuany leczniczej się nie kończą, gdyż – jak wspomniano wcześniej – kannabinoidy mają wielokierunkowe działanie na organizm. Wymienić zatem należy również ich właściwości neuroprotekcyjnie, a także przeciwzapalne oraz immunomodulujące. Wspomnieć trzeba także o działaniu przeciwlękowym i przeciwpsychotycznym, a dodatkowo przeciwutleniającym konopi leczniczych. Wszystko to sprawia, że potencjał terapeutyczny medycznych konopi jest ogromny, podobnie jak obszary, gdzie można wdrożyć terapię alternatywną bazującą na medycznej marihuanie.

Jak palenie medycznej marihuany wpływa na organizm?

Wiesz już, że palenie medycznej marihuany nie jest co prawda zakazane, aczkolwiek nie oznacza to, że jest rekomendowane, gdyż są lepsze sposoby na przyjmowanie zawartych w niej składników aktywnych. Marihuana lecznicza do palenia w skręcie lub fajce wydziela lotne składniki aktywne, w tym THC i CBD. Dostają się one wraz z wdychanym przez pacjenta płynem do płuc, a potem do krwioobiegu, a następnie przenikają barierę krwi i mózgu. Wziewna forma przyjmowania kannabinoidów ceniona jest w związku z tym za bardzo szybkie efekty, więc zwłaszcza w nagłej potrzebie może wydawać się to zasadne. „Palenie marihuany a leki” to temat nie bez znaczenia, gdyż wiadomym jest na przykład, że marihuana lecznicza pomaga łagodzić niektóre skutki uboczne towarzyszące terapiom. Przykładem mogą być silne mdłości i wymioty w czasie chemioterapii. Uważać trzeba mimo wszystko na łączenie marihuany leczniczej z innymi lekami – zawsze lepiej skonsultować się wcześniej w tej sprawie z lekarzem.

Samo palenie marihuany leczniczej nie jest jednak zalecane z tego względu, że w czasie spalania część cennych składników aktywnych ulega zniszczeniu, co niezaprzeczalnie wpływa na wydajność metody i jednocześnie cenę terapii. Dym powstający w czasie palenia marihuany medycznej jest ponadto drażniący, nie bez echa odbija się na śluzówce płuc i dróg oddechowych, ponadto znajdują się w nim substancje smoliste, które powstają w czasie spalania. Wszystko to może przyczynić się do przewlekłego zapalenia oskrzeli (zwłaszcza przy łączeniu z paleniem tytoniu).

Marihuana lecznicza do palenia – zastosowanie        

Medyczna marihuana zalecana jest przy wielu schorzeniach i dolegliwościach. Przede wszystkim pomaga redukować ból różnego pochodzenia, w tym także bóle nowotworowe. Ze względu na działanie przeciwwymiotne redukuje nudności i wymioty, a te na przykład często dokuczają pacjentom onkologicznym, którzy są w trakcie chemioterapii czy radioterapii. Na tym jeszcze nie koniec, gdyż marihuana lecznicza może być w związku ze swoim działaniem przeciwdrgawkowym pomocna w przypadku terapii epilepsji. Docenić mogą ją również pacjenci zmagający się z jaskrą, depresją, cukrzycą, ADHD, PTSD, chorobą Parkinsona, Alzheimera, Leśniowskiego-Crohna i wieloma innymi chorobami. Substancje zawarte w konopiach wykorzystywane są w medycynie szeroko, zwłaszcza biorąc pod uwagę znikomość poważnych skutków ubocznych takiej terapii.

Wiesz już, że raczej marihuana lecznicza do palenia nie jest zalecana, ze względu chociażby na substancje smoliste, które wówczas powstają, czy też częściową utratę cennych składników aktywnych. Zamiast zatem zastanawiać się, jak palić medyczną marihuanę, pomyśleć warto o waporyzatorze, czyli urządzeniu, które umożliwia bezdymną inhalację składników czynnych, które zawiera susz. Zalety inhalacji można wymieniać długo. Jest to przede wszystkim metoda dużo bezpieczniejsza i znacznie bardziej wydajna niż palenie marihuany. CBD, THC i inne składniki aktywne uwalniają się z suszu w związku z osiągnięciem swojego punktu wrzenia, jednak nie dochodzi tu do spalania konopi. W czasie palenia marihuany leczniczej spaleniu ulegają na przykład terpeny, a te odpowiadają za charakterystyczny zapach suszu. Waporyzacja to zatem także zalety, jeśli chodzi o doznania zmysłowe (węch i smak), czego nie można powiedzieć o paleniu.

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Jak otrzymać
e-wizytę w 15 min?

  1. Wypełnij formularz medyczny
  2. Lekarz oceni Twój stan zdrowia
  3. Kod e-recepty otrzymasz SMS tylko po pozytywnej kwalifikacji

baner
top