Pracujemy 7 dni w tygodniu. E-konsultacja online dostępna nawet w kilkanaście minut.
Terapia Medyczną Marihuaną online?
Najczęstsze pytania dotyczące szczepionek skupiają się na tym co robi albo ile chroni dany preparat. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją pewne ograniczenia i przeciwwskazania związane ze szczepieniami. Czy można się zaszczepić podczas terapii medyczną marihuaną?
Spis treści
Terapia Medyczną Marihuaną online?
Choć należy pamiętać o ryzyku wystąpienia reakcji chemicznej pomiędzy przyjmowanymi lekami, wielu ekspertów twierdzi, że nie ma dowodów na to, że szczepionka źle oddziałuje z alkoholem czy marihuaną. Doktor Frank Lucido, specjalista od marihuany medycznej z Berkeley, twierdzi, że nie ma powodów, aby być bardzo ostrożnym w używaniu marihuany, ponieważ organizm wytwarza ochronne poziomy przeciwciał przeciwko nowemu koronawirusowi. Niemniej badacz zwraca uwagę na ryzyko pogorszenia stanu układu oddechowego w przypadku palenia marihuany. Z tego powodu każdą przyjmowaną substancję leczniczą warto skonsultować ze specjalistą.
Zawarte w konopiach kannabinoidy mogą pozostawać w organizmie przez około 5 do 13 dni, w zależności od częstotliwości używania. Dla własnego bezpieczeństwa, jeśli dopiero rozpocznie się terapię medyczna marihuaną i właśnie otrzymało się szczepionkę, warto odczekać 24 godziny przed rozpoczęciem leczenia konopiami i koniecznie porozmawiać ze swoim lekarzem.
Mara Gordon zwróciła uwagę, że możliwe jest wystąpienia odpowiedzi immunologicznej w przypadku leków opartych na kannabinoidach. Niemniej zauważyła, że ryzyko dotyczy osób przyjmujących duże dawki medycznej marihuany i zaleciła ograniczenie jej stosowania podczas szczepień, jeśli oczywiście jest to możliwe.
Również w przypadku szczepienia na grypę palenie marihuany nie jest uznawane jako wykluczenie. Niemniej należy pamiętać, że przeciwwskazania do szczepień przeciwko grypie obejmują:
O tym, czy dane okoliczności stanowią faktyczne przeciwwskazanie do szczepienia, zadecyduje lekarz na konsultacji.
Przede wszystkim wszelkie zażywane substancje należy zgłosić swojemu lekarzowi na konsultacji. Jeśli specjalista uzna, że istnieje ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, może odradzić szczepienie. Niemniej eksperci nie wskazują, żeby marihuana była przeciwwskazaniem do zaszczepienia się. Istotne jest, żeby stosować terapię konopną według zaleceń lekarskich, ponieważ zażywanie większych dawek czy kupno marihuany z nieznanego źródła może powodować negatywne konsekwencje zdrowotne jak:
Co więcej, nadużywanie marihuany może również skutkować problemami zdrowotnymi z układem oddechowym jak podrażnieniem gardła, napadami kaszlu oraz wywoływaniem suchości w jamie ustnej. Z tego powodu, palenie konopi może zwiększać ryzyko pogłębienia nieprzyjemnych dolegliwości związanych z grypą czy koronawirusem i nie zaleca się jej stosowanie przy tych chorobach. Wówczas należy sięgnąć po niepodrażniające układ oddechowy metody zażywania medycznej marihuany jak waporyzacja — bezdymna inhalacja.
Dodatkowo można doświadczać skutków ubocznych związanych z samymi szczepionkami jak:
Te nieprzyjemne objawy są raczej łagodne i trwają nie dłużej niż kilka dni (około 1-3 dni). Nie muszą występować u każdej osoby i można sobie z nimi poradzić domowymi sposobami. Warto jednak pamiętać, że wśród zdrowotnych właściwości medycznej marihuany wymienia się jej działanie przeciwgorączkowe, a także łagodzące odczuwanie dolegliwości bólowych. Z tego wynika, że terapia konopna może zmniejszyć skutki uboczne, które pacjent zaobserwuje po szczepieniu.
Terapia Medyczną Marihuaną online?