Pracujemy 7 dni w tygodniu. E-konsultacja online dostępna nawet w kilkanaście minut.
Terapia Medyczną Marihuaną online?
Jeśli zażywasz konopie indyjskie oraz leki, musisz wiedzieć, że łączenie ze sobą niektórych substancji wywołuje szkodliwe interakcje. Z jakimi lekami medyczna marihuana wchodzi w reakcje?
Spis treści
Terapia Medyczną Marihuaną online?
Choć medyczna marihuana jest bezpieczna, o ile zażywa się ją zgodnie z zaleceniami lekarza i susz pochodzi ze sprawdzonych źródeł, istnieje pewne ryzyko podczas terapii konopnej. Jest ono między innymi związane z zażywaniem innych środków leczniczych. Z tego powodu przed rozpoczęciem leczenia, warto skonsultować się z lekarzem, który zaproponuje działanie dopasowane do indywidualnego przypadku pacjenta.
Kluczem do mieszania marihuany z innymi lekami jest uzyskanie zielonego światła od lekarza. Ogólnie rzecz biorąc, lepiej powstrzymać się od używania konopi indyjskich z niektórymi lekami, takimi jak opioidy, środki uspokajające, leki rozrzedzające krew czy trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne.
Jednak kluczowe znaczenie ma rozważenie skutków różnych kannabinoidów na układ endokannabinoidowy i inne receptory. Poszczególne kannabinoidy będą miały inny wpływ na organizm, dlatego ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że nie wszystkie konopie indyjskie wykazują takie samo działanie.
Choć wiele osób wiąże nadzieję ze stosowaniem medycznej marihuany na zaburzenia lękowe i depresyjne, lekarze zalecają ostrożność w zakresie interakcji konopi z lekami psychotropowymi, w szczególności trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych (TCA) i inhibitorów monoaminooksydazy (iMAO). Niemniej na razie badania nie wykazały negatywnych interakcji między lekami przeciwdepresyjnymi z rodziny SSRI (selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny) oraz SNRI (inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny i norepinefryny).
Jeśli doświadcza się interakcji medycznej marihuany z lekami psychotropowymi, nie można samodzielnie przerywać leczenia psychiatrycznego. Należy natychmiast zgłosić się na konsultację do specjalisty.
Leki dostępne bez recepty zawierające paracetamol stosowane w połączeniu z konopiami indyjskimi mogą w rzadkich przypadkach zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby. Ponadto niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą negatywnie oddziaływać z konopiami indyjskimi i prowadzić do uszkodzenia układu nerwowego, w tym wystąpienia zapalenia opon mózgowych.
Jednocześnie konopie indyjskie mogą być stosowane w celu zmniejszenia odczuwania dolegliwości bólowych i ograniczania spożywania leków przeciwbólowych.
CBD jest uznawana za naturalny środek o właściwościach immunosupresyjnych, więc osoby stosujące inne leki immunosupresyjne (np. sterydy czy tabletki zapobiegające odrzuceniu przeszczepów narządów) powinny zapytać swoich lekarzy o wszelkie potencjalne negatywne lub pozytywne interakcje między substancjami.
Badania naukowe udowodniły, że leczenie medyczną marihuaną pomaga w łagodzeniu odczuwania różnych objawów związanych z chorobami czy schorzeniami w tym dolegliwości bólowych, skurczów mięśni, nudności i mdłości, a także zaburzeń snu. Z tego powodu terapia konopiami może być stosowana u osób chorujących na:
Niemniej leczenie powinno odbywać się pod stałą opieką specjalisty, a wszelkie niepokojące objawy należy zgłaszać swojemu lekarzowi.
Terapia Medyczną Marihuaną online?