Pracujemy 7 dni w tygodniu. E-konsultacja online dostępna nawet w kilkanaście minut.

Marihuana a leki, czyli z jakimi lekami wchodzi w interakcje?

Napisano: 02.03.2023 |

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Jeśli zażywasz konopie indyjskie oraz leki, musisz wiedzieć, że łączenie ze sobą niektórych substancji wywołuje szkodliwe interakcje. Z jakimi lekami medyczna marihuana wchodzi w reakcje?

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Marihuana a leki — z jakimi lekami marihuana wchodzi w interakcje?

Choć medyczna marihuana jest bezpieczna, o ile zażywa się ją zgodnie z zaleceniami lekarza i susz pochodzi ze sprawdzonych źródeł, istnieje pewne ryzyko podczas terapii konopnej. Jest ono między innymi związane z zażywaniem innych środków leczniczych. Z tego powodu przed rozpoczęciem leczenia, warto skonsultować się z lekarzem, który zaproponuje działanie dopasowane do indywidualnego przypadku pacjenta.

Kluczem do mieszania marihuany z innymi lekami jest uzyskanie zielonego światła od lekarza. Ogólnie rzecz biorąc, lepiej powstrzymać się od używania konopi indyjskich z niektórymi lekami, takimi jak opioidy, środki uspokajające, leki rozrzedzające krew czy trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne.

Jednak kluczowe znaczenie ma rozważenie skutków różnych kannabinoidów na układ endokannabinoidowy i inne receptory. Poszczególne kannabinoidy będą miały inny wpływ na organizm, dlatego ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że nie wszystkie konopie indyjskie wykazują takie samo działanie.

Marihuana a leki przeciwdepresyjne oraz inne leki psychotropowe

Choć wiele osób wiąże nadzieję ze stosowaniem medycznej marihuany na zaburzenia lękowe i depresyjne, lekarze zalecają ostrożność w zakresie interakcji konopi z lekami psychotropowymi, w szczególności trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych (TCA) i inhibitorów monoaminooksydazy (iMAO). Niemniej na razie badania nie wykazały negatywnych interakcji między lekami przeciwdepresyjnymi z rodziny SSRI (selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny) oraz SNRI (inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny i norepinefryny).

Jeśli doświadcza się interakcji medycznej marihuany z lekami psychotropowymi, nie można samodzielnie przerywać leczenia psychiatrycznego. Należy natychmiast zgłosić się na konsultację do specjalisty.

Marihuana a leki przeciwbólowe

Leki dostępne bez recepty zawierające paracetamol stosowane w połączeniu z konopiami indyjskimi mogą w rzadkich przypadkach zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby. Ponadto niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą negatywnie oddziaływać z konopiami indyjskimi i prowadzić do uszkodzenia układu nerwowego, w tym wystąpienia zapalenia opon mózgowych.

Jednocześnie konopie indyjskie mogą być stosowane w celu zmniejszenia odczuwania dolegliwości bólowych i ograniczania spożywania leków przeciwbólowych.

Marihuana a leki immunosupresyjne

CBD jest uznawana za naturalny środek o właściwościach immunosupresyjnych, więc osoby stosujące inne leki immunosupresyjne (np. sterydy czy tabletki zapobiegające odrzuceniu przeszczepów narządów) powinny zapytać swoich lekarzy o wszelkie potencjalne negatywne lub pozytywne interakcje między substancjami.

Leczenie chorób przewlekłych a marihuana

Badania naukowe udowodniły, że leczenie medyczną marihuaną pomaga w łagodzeniu odczuwania różnych objawów związanych z chorobami czy schorzeniami w tym dolegliwości bólowych, skurczów mięśni, nudności i mdłości, a także zaburzeń snu. Z tego powodu terapia konopiami może być stosowana u osób chorujących na:

  • chorobę Alzheimera,
  • chorobę Parkinsona,
  • stwardnienie rozsiane czy stwardnienie zanikowe boczne,
  • padaczkę lekooporną,
  • migrenowe bóle głowy,
  • depresję,
  • zaburzenia lękowe,
  • zaburzenia snu,
  • zespół stresu pourazowego (PTSD),
  • zespół Tourette’a,
  • anoreksję,
  • bulimię,
  • chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Niemniej leczenie powinno odbywać się pod stałą opieką specjalisty, a wszelkie niepokojące objawy należy zgłaszać swojemu lekarzowi.

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Jak otrzymać
e-wizytę w 15 min?

  1. Wypełnij formularz medyczny
  2. Lekarz oceni Twój stan zdrowia
  3. Kod e-recepty otrzymasz SMS tylko po pozytywnej kwalifikacji

baner
top