Pracujemy 7 dni w tygodniu. E-konsultacja online dostępna nawet w kilkanaście minut.

Marihuana a alkohol — jak na siebie wpływają i dlaczego nie warto ich łączyć?

Napisano: 21.03.2023 |

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Przy spożywaniu alkoholu często sięga się i po inne używki jak papierosy czy marihuana. Taka mieszanka, według jednostek, które się na nią zdecydują, sprzyja dobrej zabawie i samopoczuciu, ułatwiając relaksację. Niemniej mało osób wie, że to połączenie może spowodować nieodwracalne uszkodzenia mózgu. Jaka jest szkodliwość marihuany, a jaka alkoholu? Jak te używki działają połączone ze sobą?

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Marihuana a alkohol — czy można je łączyć?

Marihuana jest uważana za narkotyk pośredniczący, czyli taki który jest pośrednim przystankiem między niezażywaniem substancji odurzających a stosowaniem coraz silniejszych narkotyków mogących prowadzić do poważnych uzależnień. Niemniej warto pamiętać, że inną substancją, która popycha do spróbowania kolejnych, „mocniejszych” używek jest również alkohol. Jest on dostępny niemal w każdym sklepie, a jego nadużywanie wiąże się z wieloma niebezpiecznymi skutkami ubocznymi.

Jednak trzeba zaznaczyć, że bardziej niekorzystne od zażywania samego alkoholu jest decydowanie się na połączenie substancji odurzających, czyli wypicie alkoholu i zażycie narkotyku. Taka mieszanka powoduje występowanie efektu współdziałania. Wówczas ich skutki działania potęgują się — marihuana wzmacnia działanie alkoholu, a alkohol wzmacnia działanie marihuany. Z tego wynika, że odprężenie odczuwa się szybciej i wyraźniej niż po zażyciu pojedynczych substancji, ale podobnie jest z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami jak greening outem, utratą świadomości czy wymiotami. Warto o tym pamiętać i powstrzymać się przed łączeniem substancji, w trosce o własne zdrowie. Jest to szczególnie ważne, jeśli zażywa się medyczną marihuanę, a ma się ochotę na wypicie alkoholu.

Marihuana vs alkohol — różnica we wpływie na organizm

Alkohol i marihuana wpływają na organizm na inne sposoby. Pierwszy z wymienionych środków odurzających oddziałuje na układ nerwowy, a drugi na układ kannabinoidowy. 

Alkohol jest szybko wchłaniany do krwi przez żołądek i jelito cienkie. Choć początkowo po wypiciu kilku łyków wiele osób może odczuwać odprężenie, nadużywanie trunków wykazuje szereg niebezpiecznych skutków dla organizmu. Przede wszystkim alkohol wpływa na pogorszenie funkcji poznawczych, a także koordynacji, możliwości dokładnej oceny sytuacji i ryzyka, mowy, wzroku czy czasu reakcji. Nadmierne picie negatywnie odbija się również na zdrowiu fizycznym — zwiększa możliwość zachorowania na nowotwory czy wystąpienia problemów z wątrobą.

Tetrahydrokannabinol, czyli THC, jest głównym związkiem chemicznym występującym w marihuanie, który ma właściwości psychoaktywne. Niezależnie od tego, czy jest używany do celów medycznych, czy rekreacyjnych, wywołuje szeroki wpływ natychmiastowych i długoterminowych skutków dla organizmu. W ciągu kilku minut od zażycia marihuany dana osoba prawdopodobnie odczuwa odprężenie lub euforię. Inne częste efekty obejmują zwiększoną percepcję sensoryczną (jaśniejsze kolory, głośniejsze dźwięki itp.), zmienione postrzeganie czasu i zwiększony apetyt. Podczas gdy wielu doświadcza przyjemnych efektów THC, u niektórych pojawiają się ataki paniki, niepokoju, strachu lub nieufności. Przez długi czas regularne używanie marihuany może wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne danej osoby. Długotrwałe lub intensywne użytkowanie może skutkować upośledzeniem funkcji poznawczych, objawami przewlekłego zapalenia oskrzeli, nasilonymi infekcjami dróg oddechowych i przewlekłymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak zaburzenia lękowe, depresja lub schizofrenia.

Zarówno zawarty w marihuanie kannabinoid THC, jak i alkohol są psychoaktywne. THC działa na receptory kannabinoidowe w mózgu, co może prowadzić do upośledzeń funkcjonowania poznawczego jednostki. Alkohol wzmaga wchłanianie substancji aktywnych z marihuany i z tego powodu nie zaleca się łączenia obu substancji, ponieważ odczuwane skutki uboczne mogą być silniejsze.

Łączenie marihuany z alkoholem — jak wpływa to na organizm?

Wiadomo, że zarówno alkohol, jak i marihuana, gdy są nadużywane mają negatywny wpływ na zdrowie — fizyczne oraz psychiczne. Trzeba jednak pamiętać, że genetyka, czynniki środowiskowe, społeczne, wychowawcze i biologiczne decydują o tym, jak dana jednostka zareaguje na zażycie konkretnej substancji odurzającej.

Jak wspomniano wyżej, połączenie obu środków wzmaga ich działanie. Może zarówno przyczynić się do odczuwania silniejszego odprężenia i haju, jak i wpłynąć na wystąpienie silnych i niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych. Przykładowo częste łączenie marihuany i alkoholu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia poważnego zaburzenia psychicznego. 

Choć w wielu przypadkach zdarza się, że alkohol czy marihuana są używane w celach „samoleczenia”, czyli zmniejszania odczuwanych objawów przez daną osobę, warto jednak pamiętać, że jest to krótkowzroczna wizja, a używki nie są pomocne długoterminowo. Co więcej, wpływają na pogorszenie odczuwanych dolegliwości.

Skutki uboczne marihuany i alkoholu

Zarówno marihuana, jak i alkohol tłumią, upośledzają i hamują zdolność mózgu do prawidłowego funkcjonowania. Kiedy te środki odurzające są ze sobą mieszane, efekt każdej pojedynczej substancji staje się wzmocniony. Może to spowodować utratę kontroli nad swoimi działaniami, a nawet przedawkowanie.

Aktywne składniki alkoholu i konopi działają na te same części mózgu, które wpływają na:

 • samokontrolę,
 • podejmowanie decyzji,
 • osąd,
 • refleks,
 • ruch,
 • percepcję czasu,
 • emocje,
 • zahamowania,
 • rozsądek,
 • pożądanie i funkcje seksualne.

Marihuana i alkohol mogą zniekształcić sposób, w jaki widzimy, słyszymy, wąchamy, dotykamy i smakujemy. Im więcej alkoholu i marihuany spożywamy, tym bardziej zniekształcona staje się nasza percepcja rzeczywistości.

Krótkoterminowe zagrożenia związane z mieszaniem alkoholu i marihuany obejmują:

 • zaburzone postrzeganie czasu,
 • upośledzoną zdolność poznawczą,
 • upośledzone umiejętności motoryczne,
 • pogorszenie osądu,
 • spowolniony refleks,
 • spowolniony oddech,
 • przyspieszone tętno,
 • brak umiejętności podejmowania ważnych decyzji,
 • zmniejszone zahamowania,
 • słabszą koordynację,
 • zniekształcone postrzeganie,
 • utratę pamięci krótkotrwałej pod wpływem substancji.

To może prowadzić do zwiększonego ryzyka agresywnych zachowań, spowodowania wypadków, uszkodzeń swojego ciała, złych wyborów seksualnych i ich konsekwencji (w tym chorób przenoszonych drogą płciową, infekcji intymnych i niechcianych ciąż), przedawkowania, wystąpienia negatywnych doświadczeń na tle psychogennym (jak halucynacji dźwiękowych lub wizualnych, paranoi, niepokoju, ataków paniki).

Długoterminowe zagrożenia związane z mieszaniem marihuany i alkoholu obejmują:

 • zwiększenie tolerancji zarówno na marihuanę, jak i alkohol (potrzeba zwiększania ilości każdej substancji do uzyskania „przyjemnego” stanu),
 • uzależnienie zarówno od marihuany, jak i alkoholu (powodujące nadużywanie obu środków odurzających),
 • uszkodzenia mózgu i innych narządów (np. płuc, serca czy wątroby),
 • poważne zaburzenia psychiczne (w tym stany lękowe, depresja i psychoza),
 • zwiększone ryzyko przedawkowania.

Częste mieszanie marihuany i alkoholu przez dłuższy czas może spowodować uszkodzenie mózgu i ciała, którego nie można odwrócić poprzez odstawienie jednej lub obu substancji.

Jeśli zmieszało się marihuanę z alkoholem, można doświadczyć tzw. greening outu. Ta nieprzyjemna dolegliwość dotyka osób, które zażyły zbyt dużo marihuany – z alkoholem lub bez. Oznaki greening outu mogą obejmować:

 • dreszcze,
 • wzmożone pocenie się,
 • szybkie bicie serca,
 • zawroty głowy,
 • problemy żołądkowe,
 • nudności i wymioty,
 • problemy z koncentracją,
 • trudności z utrzymaniem równowagi,
 • paranoję,
 • lęk.

Jak poradzić sobie z greening outem?

Przede wszystkim należy zachować spokój — panika może wzmożyć nieprzyjemne doświadczenia. Jeśli chodzi o skutki uboczne, cierpliwość jest kluczowa. Nieprzyjemne uczucia znikną z czasem. Jeśli to możliwe, warto znaleźć coś, na przykład muzykę, na czym można się skupić poza swoim dyskomfortem.

Warto usiąść lub położyć się, szczególnie jeśli ma się zawroty głowy. Dobrze poprosić bliską osobę o opiekę. Pomocne jest również jedzenie i picie, aby zwiększyć poziom cukru we krwi. Zarówno alkohol, jak i zioło mogą powodować odwodnienie. Może to prowadzić do suchości w ustach, bólów głowy i zawrotów głowy. Trzeba pić wodę, aby przywrócić swój organizm na właściwe tory. Pomocne może być również żucie ziaren czarnego pieprzu, które zawierają substancje neutralizujące działanie marihuany. 

W niektórych przypadkach konieczne może okazać się wezwanie lekarza.

Co szybciej i łatwiej uzależnia — marihuana czy alkohol?

Porównanie marihuana z alkoholem pozwala wyciągnąć jasne wnioski, że substancje nie powinny być ze sobą połączone, a ich nadużywanie jest związane z wystąpieniem nieprzyjemnego skutków ubocznych. Choć medyczna marihuana posiada szereg właściwości prozdrowotnych i może być wykorzystywana w trakcie leczenia wielu schorzeń jako pomocnicza terapia zmniejszająca objawy (np. zaburzenia snu, wymioty, nudności, dolegliwości bólowe czy skurcze mięśni), nadużywanie tego środka nadal jest związane z wystąpieniem uzależnienia. Z tego powodu lecznicze konopie należy stosować według zaleceń lekarskich i pozyskiwać susz jedynie z legalnych i sprawdzonych źródeł.

Co ciekawe, alkohol jest substancją szeroko dostępną, a spożywanie trunków nie spotyka się ze społeczną dezaprobatą w tak dużym stopniu jak palenie marihuany. Niemniej alkohol wywołuje wiele negatywnych skutków nie tylko zdrowotnych, ale jest również powiązany z powodowaniem większej ilości wypadków samochodowych czy stosowania przemocy domowej niż marihuana, a jego spożywanie często kończy się rozwojem uzależnienia.

Z tego powodu warto zażywać obu substancji odurzających z umiarem i nie łączyć ze sobą środków, dzięki czemu można zmniejszyć ryzyko wystąpienia skutków niepożądanych.

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Jak otrzymać
e-wizytę w 15 min?

 1. Wypełnij formularz medyczny
 2. Lekarz oceni Twój stan zdrowia
 3. Kod e-recepty otrzymasz SMS tylko po pozytywnej kwalifikacji

baner

Optimieren Sie Ihre Leistungsfähigkeit mit legalen Anabolika von höchster Qualität - https://anabolikalegal.com/

Haal het maximale uit elke trainingssessie met de premium anabolen op https://anabolensteroiden.com/. Ontdek de kracht van hoogwaardige supplementen.

top