Pracujemy 7 dni w tygodniu. E-konsultacja online dostępna nawet w kilkanaście minut.

Karmienie piersią a marihuana — czy można zażywać marihuanę podczas KP?

Napisano: 14.03.2023 |

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Ciąża jest okresem, w którym przyszła mama szczególnie przykłada uwagę do tego, żeby nie zaszkodzić swojemu rozwijającemu się dziecku. Czasami wymaga to wprowadzenia zmian w prowadzonym stylu życia, na przykład zrezygnowania ze spożywania pewnych produktów spożywczych. Podobnie w przypadku marihuany. Nie zaleca się, żeby ciężarna przyjmowała jakiekolwiek narkotyki w ciąży — a co w przypadku karmienia piersią? Czy wówczas można palić zioło?

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Palenie marihuany a karmienie piersią — jak konopie wpływają na jakość pokarmu?

Nie można palić trawki podczas karmienia piersią. Jest to związane z tym, że podczas zażywania marihuany jej aktywny składnik marihuany, tetrahydrokannabinol (THC), krąży w krwiobiegu i dostaje się do mleka matki. Wszędzie tam, gdzie obecne są komórki tłuszczowe, THC rozpuszcza się i pozostaje przez jakiś czas, a w mleku matki znajduje się dużo tłuszczu, co pomaga dziecku tak szybko rosnąć. Oznacza to, że THC gromadzi się w mleku matki i przechodzi do organizmu dziecka podczas karmienia piersią. Badania pokazują, że chociaż poziom THC w mleku matki osiąga szczyt godzinę po zażyciu substancji i pozostaje w organizmie przez sześć dni. Oznacza to, że nie można po prostu „odpompować” mleka po zażyciu marihuany, aby uniknąć narażenia dziecka na działanie tetrahydrokannabinolu.

Może to być trudne dla wielu kobiet, zwłaszcza że niektóre matki zażywają marihuanę nie w celach rekreacyjnych, a zdrowotnych — w tym do radzenia sobie z lękiem i depresją. Niemniej stosowanie konopi w ciąży i podczas karmienia piersią wiąże się z negatywnymi konsekwencjami dla dziecka. Niektóre badania wykazały, że skutki uboczne THC obejmują długoterminowe problemy neurologiczne u dziecka, takie jak opóźnienie rozwoju — umysłowego i motorycznego. Może również powodować słabsze ssanie podczas karmienia piersią, a w związku z tym spowolnić wzrost i przybieranie na wadze. Co więcej, konopie indyjskie mogą wpływać na hormony zaangażowane w produkcję mleka matki, w tym oksytocynę i prolaktynę. Niższy poziom tych hormonów obniża jakość laktacji i ilość produkowanego pokarmu.

Z tego powodu tym kobietom zaleca się szukanie pomocy w radzeniu sobie z tymi schorzeniami bez konopi indyjskich, jeśli chcą karmić piersią. Psycholog lub terapeuta może pomóc zapewnić mamom wsparcie, którego potrzebują. Lekarz może również zalecić leki, które są uważane za bezpieczniejsze do stosowania niż konopie indyjskie podczas karmienia piersią.

Niebezpieczeństwa wynikające z palenia marihuany w czasie ciąży

Eksperci zalecają, aby matki podczas ciąży i laktacji trzymały się z daleka z marihuany, ponieważ może to wpływać na rozwój mózgu dziecka. Nie zaleca się przyjmowania konopi w trakcie karmienia piersią w żadnej formie — palenia suszu, spożywania w jedzeniu czy olejku CBD.

Zażywanie marihuany w ciąży zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, poronienia, ograniczenia wzrostu oraz niskiej masy urodzeniowej płodu, a także rozwoju bezmózgowia czy niedokrwistości u dziecka. Co więcej, THC wiąże się z wieloma receptorami białkowymi w mózgu — dlatego powoduje, że osoba jest na haju. Wiadomo jednak, że te same receptory białkowe odgrywają kluczową rolę w prawidłowym rozwoju mózgu, więc naukowcy uważają, że ekspozycja na THC może wpływać na powstawanie zaburzeń. Badania przeprowadzone wśród matek na temat zachowania ich maluchów wykazały, że dzieci narażone na działanie marihuany poprzez mleko łatwiej się męczyły i miały słabsze umiejętności ssania niż ich rówieśnicy. Co więcej, wykazano, że używanie marihuany może mieć długoterminowe skutki: niemowlęta narażone na THC w mleku matki miały gorsze wyniki w testach rozwoju motorycznego, które oceniały ruchy dziecka i reakcje na jego otoczenie.

Wiele matek, które palą marihuanę, może narażać swoje dziecko na THC nie tylko poprzez mleko, ale także tzw. bierne palenie. Podobnie jak w przypadku dymu tytoniowego, dym z marihuany może zwiększać ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). SIDS to niewyjaśniona, nieoczekiwana śmierć niemowlęcia w pierwszym roku życia. Często występuje, gdy dziecko przestaje oddychać. Dym może wpływać na płuca i mózg niemowlęcia, zwiększając ryzyko SIDS. Bierne palenie może również długotrwale wpływać na dzieci, zwiększając ryzyko astmy, infekcji ucha i zapalenia oskrzeli. Z tego powodu zalecana jest ostrożność i powstrzymywanie się od zażywania używek w ciąży, podczas karmienia piersią czy w towarzystwie dziecka.

Czy zażywania marihuany w czasie karmienia piersią może wpływać na odurzenie dziecka?

Bez względu na to, w jaki sposób marihuana jest spożywana (palenie, wapowanie lub jedzenie), jej produkty uboczne można znaleźć w mleku matki. Ustalenie, ile przechodzi do mleka matki, jest skomplikowane, ponieważ sposób, w jaki kobiety używają konopi indyjskich, znacznie się różni. W mleku matki wykryto zarówno kannabidiol (CBD), jak i składnik psychoaktywny, delta-9-tetrahydrokannabinol lub THC.

W największym jak dotąd badaniu, w którym wzięło udział osiem kobiet karmiących piersią, ilość THC wykryta w odciągniętym mleku matki wahała się od 0,4% do 8,7%, przy szacowanej średniej na poziomie 2,5%. Na podstawie tych danych oszacowano, że średnia bezwzględna dawka dla niemowląt wynosiła 8 mikrogramów na kilogram dziennie. Nie jest to wystarczająca ilość, żeby odurzyć dziecko, jednak nadal może powodować ryzyko powstawania zaburzeń rozwojowych.

Marihuana medyczna a karmienie piersią

Chociaż badań na ten temat wciąż jest niewiele, te, które tam są, sugerują wystarczające ryzyko, że większość specjalistów zaleci nieużywanie marihuany podczas karmienia piersią czy ciąży. Niebezpieczeństwo istnieje nawet w przypadku medycznej marihuany — używanej w celu złagodzenia nieprzyjemnych objawów w tym mdłości, nudności, skurczów mięśni, problemów ze snem czy dolegliwości bólowych.

I nawet jeśli nie karmi się piersią, istnieje powód, dla którego zarówno matka, jak i jej partner, powinni unikać marihuany. Oprócz problemów zdrowotnych, jakich może doświadczać dziecko narażone na bierne spożywanie marihuany, zdolność rodziców do opieki nad dzieckiem może być osłabiona podczas zażywania tej substancji psychoaktywnej. Z tych powodów nie zaleca się stosowania żadnych używek w obecności dziecka.

Jeśli matka nadal chce zażywać marihuanę podczas karmienia piersią, musi porozmawiać ze swoim lekarzem. Ale większość ekspertów zgadza się, że generalnie najbezpieczniej dla dziecka jest trzymanie się z dala od konopi podczas karmienia piersią.

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Jak otrzymać
e-wizytę w 15 min?

  1. Wypełnij formularz medyczny
  2. Lekarz oceni Twój stan zdrowia
  3. Kod e-recepty otrzymasz SMS tylko po pozytywnej kwalifikacji

baner
top