Wskazań do stosowania medycznej marihuany jest wiele. By rozpocząć terapię opartą na konopiach, pacjent musi przejść kwalifikację. Oznacza to, że lekarz, na podstawie przedstawionych przez pacjenta informacji i danych medycznych podejmie decyzję, czy chorego leczyć można produktem, jakim jest medyczna marihuana. Na co jej stosowanie może okazać się pomocne? Konopie stosuje się przy chorobach i dolegliwościach różnego pochodzenia, gdyż właściwości substancji czynnych tej rośliny jest wiele. Mowa między innymi o walce z bólem, migrenach, depresjach, nowotworach, chorobach neurologicznych, autoimmunologicznych, dermatologicznych, ginekologicznych, urologicznych i wielu innych.
Spis treści
Medyczna marihuana — na co pomaga? Działanie lecznicze konopi
Kiedy stosować medyczną marihuanę? Substancje aktywne konopi
Wielu pacjentów zastanawia się, dla kogo medyczna marihuana może okazać się dobrym wyborem. Warto wiedzieć, że cenne dla organizmu właściwości związane są z substancjami czynnymi, które w określonym stężeniu zawiera medyczna marihuana. Na co te substancje mogą być pomocne? W pierwszej kolejności należy wspomnieć, o jakich związkach mowa.
W skład konopi wchodzi szereg związków aktywnych w różnych proporcjach. Do najważniejszych z nich i jednocześnie jednych z najlepiej poznanych zaliczyć można THC i CBD. Substancje te mają podobną budowę, jednak ich działanie różni się. Zarówno THC, jak i CBD mogą działać na układ endokannabinoidowy, jednak mechanizm tego działania i jego skutki bywają różne. Kannabinoidy mają wpływ na receptory CB1 i CB2, powodując na przykład ich pobudzenie. Receptory te zlokalizowane są w różnych obszarach ciała, stąd szerokie spektrum działania kannabinoidów w organizmie.
- THC, czyli tetrahydrokannabinol, jest substancją psychoaktywną, która wykazuje między innymi działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Znane są również właściwości przeciwwymiotne i neuroprotekcyjne THC, a także jego właściwości spazmolityczne i antyspastyczne.
- CBD, czyli kannabidiol, to substancja bez działania psychoaktywnego, która wykazuje między innymi działanie przeciwbólowe i przeciwdrgawkowe, a także przeciwzapalne i antyspastyczne.
Jeśli chodzi o działanie kannabinoidów konopnych, w literaturze wspomina się również o wielu innych właściwościach. Mowa między innymi o właściwościach pobudzających apetyt i przeciwlękowych, a także wielu innych. Kannabinoidy i ich wpływ na organizm wciąż podlegają intensywnym badaniom, więc nie jest wykluczone, że w przyszłości poznamy jeszcze więcej cennych właściwości tych substancji, a co za tym idzie – również możliwości ich zastosowania w lecznictwie.
Medyczna marihuana — na co pomaga? Wykorzystywanie w psychiatrii
Medyczna marihuana a ból
Na co pomaga medyczna marihuana — choroby onkologiczne
Choroby neurologiczne — czy medyczna marihuana pomaga?
Medyczna marihuana — na co pomaga? Lista chorób
W przypadku terapii wielu chorób, schorzeń i dolegliwości stosowana może być z powodzeniem medyczna marihuana. Na co konkretnie można ją przepisać? Lista chorób niewątpliwie jest bardzo długa, ponadto nie jest ona ograniczona wyłącznie do ściśle określonych przypadków. Zastosowanie medycznej marihuany jest niezwykle skuteczne nie tylko u pacjentów, którzy zmagają się z problemami onkologicznymi i neurologicznymi, ale również u chorych z problemami endokrynologicznymi, autoimmunologicznymi i dermatologicznymi. Inne dziedziny, gdzie medyczna marihuana może mieć zastosowanie, to między innymi ginekologia i urologia, a także reumatologia i gastrologia. Nie można również zapomnieć o walce z bólem – to bowiem wciąż jedno z najczęstszych zastosowań medycznej marihuany. Mowa zarówno o bólach przewlekłych, jak również pourazowych czy pooperacyjnych i wielu innych.
W czym między innymi sprawdzić może się lecznicza marihuana?
- padaczka,
- zmęczenie, bóle głowy, migreny
- choroba Alzheimera,
- stwardnienie rozsiane,
- depresja,
- stany lękowe,
- choroby nowotworowe i dolegliwości związane z chorobą lub efektami ubocznymi leczenia,
- przewlekłe dolegliwości bólowe oraz bóle neuropatyczne,
- zespół jelita drażliwego,
- łuszczyca,
- atopowe zapalenie skóry,
choroba Leśniowskiego-Crohna,
RZS i problem fibromialgii,
PMS,
nadpobudliwość,
endometrioza,
zespół stresu pourazowego.
Powyższa lista jest jedynie przykładowa – zastosowań medycznej marihuany może być znacznie więcej. Każdorazowo decyzję o kwalifikacji pacjenta do terapii medyczną marihuaną podejmuje lekarz. Wskazań do stosowania konopi może być wiele, jednak pamiętać należy również o tym, że nie każdy pacjent ze wskazaniami kwalifikuje się do terapii. Przeciwwskazaniem jest między innymi alergia na konopie i jej składniki, ciąża i karmienie piersią, a także problemy z uzależnieniem. Jeśli pacjent przyjmuje inne leki lub korzysta z ziół na własną rękę, również powinien poinformować o tym lekarza, by sprawdzić, czy nie będą zachodziły niepożądane interakcje.