Pracujemy 7 dni w tygodniu. E-konsultacja online dostępna nawet w kilkanaście minut.
Terapia Medyczną Marihuaną online?
Nie każdy jest tego świadomy, ale może być legalnie kupiona medyczna marihuana w aptekach, o ile oczywiście spełni się pewne warunki. Do apteki udać można się po surowiec konopny wyłącznie po wcześniejszym kontakcie z lekarzem, gdyż konopie lecznicze dostępne są na receptę. Produkty oparte na marihuanie wprowadzono do obrotu do aptek w związku z ustawą z roku 2017. Na jej mocy preparaty konopne mogą być wykorzystywane legalnie w medycynie, o ile oczywiście są ku temu wyraźne wskazania lekarzy uprawnionych do wystawiania recept RPW. Najczęściej w sprzedaży znajduje się susz, którzy przeznaczony jest do sporządzania bezdymnych inhalacji. Stosowany jest przy użyciu specjalnego waporyzatora, zgodnie z zaleceniami lekarza. Co jeszcze warto wiedzieć w tym temacie?
Spis treści
Terapia Medyczną Marihuaną online?
Ustawa z roku 2017 dopuszcza, by medyczna marihuana w aptekach była sprzedawana pacjentom, którzy jej potrzebują. Leki z medyczną marihuaną nie mogą jednak być wydawane każdemu, kto tylko zgłosi się do punktu z gotówką. Potrzebna jest wystawiona przez lekarza recepta i tylko wówczas farmaceuta może wydać pacjentowi produkt, jakim jest medyczna marihuana. Kiedy w aptekach pojawiły się produkty konopne w związku z podaną ustawą? Niestety nie stało się to „od ręki” i pacjenci musieli poczekać na dostawę produktów konopnych z zagranicy.
Wskazań do stosowania medycznej marihuany jest wiele. Terapią zainteresować mogą się nie tylko pacjenci zmagający się z nowotworami czy padaczką, ale również osoby, które nieskutecznie walczą z bólem różnego pochodzenia czy mają mdłości lub wymioty w związku chociażby ze stosowanym leczeniem (chemioterapia, radioterapia). Medyczna marihuana polecana jest również w przypadku jaskry lekoopornej, ponadto sprawdzić może się przy chorobach autoimmunologicznych. Terapię wykorzystuje się u niektórych chorych na depresję, zmagających się z chorobą Parkinsona, chorobą Alzheimera czy zespołem Tourette’a. Inne obszary możliwego wykorzystania marihuany medycznej to również RZS, endometrioza, anoreksja, zespół jelita drażliwego czy stwardnienie rozsiane. Obszarów możliwego zastosowania terapii konopnej jest znacznie więcej, więc warto skonsultować się z doświadczonym w tej kwestii specjalistą.
Ważne są jednak nie tylko wskazania do terapii, ale również wykluczenie obecności ewentualnych przeciwwskazań. W przypadku terapii konopnej nie ma ich co prawda zbyt wiele, aczkolwiek należy liczyć się z tym, że medycznej marihuany nie powinny stosować pacjentki w ciąży oraz kobiety, które karmią dziecko piersią. Terapia nie jest wskazana także osobom uzależnionym od substancji psychoaktywnych czy alkoholu, ponadto jej wprowadzania nie zaleca się w przypadku nadwrażliwości pacjenta na konopie. Lek z marihuany medycznej może nie być również najlepszym rozwiązaniem dla osób, które mają poważne schorzenia nerek lub wątroby, a także dla tych pacjentów, którzy zmagają się z poważną chorobą serca bądź układu krążenia. Bardzo ważny jest zatem etap kwalifikacji pacjenta do terapii, w czasie którego lekarz ocenia nie tylko same wskazania do leczenia kannabinoidami, ale również sprawdza stan zdrowia chorego i jego historię medyczną, by mieć pewność, że wdrożona terapia będzie bezpieczna.
Dostępna na receptę medyczna marihuana w aptekach różni się zawartością substancji czynnych. W skład medycznej marihuany wchodzi wiele cennych związków, w tym między innymi kannabinoidy (kannabidiol CBD i tetrahydrokannabinol THC), terpeny i flawonoidy. Szczególnie kannabinoidy cenione są za swoje właściwości przeciwbólowe, przeciwdrgawkowe, przeciwwymiotne i wiele innych. Zastosowanie konopi jest w związku z tym bardzo szerokie, co zostało już wspomniane częściowo we wcześniejszym akapicie. Przypomnieć należy, że zaleca się je między innymi do stosowania w łagodzeniu nudności i wymiotów, ponadto mogą sprawdzić się w leczeniu jaskry lekoopornej, endometriozy, depresji, RZS, czy też padaczki. Lekarz może zalecić medyczną marihuanę również na inne choroby, gdyż lista schorzeń, gdzie upatruje się potencjał kannabinoidów, jest bardzo szeroka.
Apteka z medyczną marihuaną wydać może aktualnie następujące produkty na receptę:
Medyczna marihuana z przewagą stężenia THC:
Medyczna marihuana z przewagą stężenia CBD
Medyczna marihuana z równym stosunkiem THC:CBD
Należy wiedzieć, że medyczna marihuana w aptekach nie należy do produktów najtańszych. Decydując się zatem na terapię konopną, trzeba liczyć się z większymi kosztami, które trzeba będzie ponieść, w związku ze stosowaniem produktu, jakim jest medyczna marihuana. Apteka co prawda wyda pacjentowi susz konopny, jeśli posiada go aktualnie na stanie, jednak odpłatność w tym przypadku, mimo posiadania recepty, wynosić będzie 100%. Medyczna marihuana w Polsce bowiem nie może być uprawiana, co znów sprawia, że jej koszty są dość wysokie. Zanim produkt ten trafi od producenta do pacjenta przechodzi cały łańcuch dostaw, co istotnie wpływa na jego cenę końcową.
Aktualnie za 1g suszu konopnego należy zapłacić około 65 zł, a opakowania zawierają zwykle po 5g lub 10 g produktu, jakim jest marihuana lecznicza. Apteka wyda go jednak wyłącznie tym pacjentom, którzy zgłoszą się z ważną receptą wystawioną przez uprawnionego lekarza. Taką e-receptę RPW wystawić może każdy lekarz z uprawnieniami do wypisywania leków narkotycznych. Wyjątkiem są tu lekarze weterynarii. Warto jednak zgłosić się po receptę na preparat konopny do lekarza, który ma doświadczenie w prowadzeniu terapii pacjentów leczących się alternatywnymi metodami. Nie każda przychodnia czy szpital posiada specjalistów, którzy śledzą na bieżąco doniesienia z branży medycyny konopnej i wiedzą, w jaki sposób bezpiecznie i skutecznie prowadzić chorego, który leczy się medyczną marihuaną. Dobrym rozwiązaniem są konsultacje prywatne z doświadczonym lekarzem – w tym również konsultacje zdalne, które nie wymagają od chorego dojazdu do specjalisty.
Wcześniej już zostało wspomniane, że medyczna marihuana w aptekach może być kupiona wyłącznie po wcześniejszym okazaniu ważnej recepty, którą wystawił pacjentowi uprawniony lekarz. Nie można zatem dostać suszu konopnego bez wcześniejszego zgłoszenia się do specjalisty, pomyślnego przejścia kwalifikacji do terapii oraz otrzymania od lekarza e-recepty na produkty konopne. W tym miejscu należy również podkreślić, że nie zawsze niestety jeszcze jest tak, że medyczna marihuana w aptece na pacjenta czeka. Zdarzają się jeszcze problemy z dostępnością suszu, a wówczas jest konieczność oczekiwania na jego dostawę z zagranicy. Kiedy medyczna marihuana w aptekach się pojawia, często zgłasza się po nią w krótkim czasie wielu pacjentów, co tylko podkreśla, jak duże jest zapotrzebowanie w kraju na terapie alternatywne z zastosowaniem kannabinoidów.
Ustawa z 2017 roku nie dopuszcza produkcji suszu konopnego do celów leczniczych w naszym kraju. Aktualnie możliwe jest, po wcześniejszym uzyskaniu pozwolenia od władz lokalnych, uprawianie w Polsce jedynie marihuany przemysłowej (konopie włókniste), której to zawartość THC nie może przekraczać 0,2%. Jest to niewątpliwie utrudnienie, z którym mierzą się aktualnie pacjenci nie tylko ze względu na cenę importowanego surowca, ale również w związku z jego dostępnością. Trwają rozmowy nad liberalizacją tych przepisów – czas jednak pokaże, z jakim skutkiem się zakończą.
Terapia Medyczną Marihuaną online?