Pracujemy 7 dni w tygodniu. E-konsultacja online dostępna nawet w kilkanaście minut.

Medyczna marihuana na raka. Co mówią badania?

Napisano: 30.07.2022 | Asystent Medyczny

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Skuteczność stosowania terapii zawierających marihuanę medyczną badana jest w przypadku wielu chorób. Leki oparte na konopiach stosowane są między innymi u pacjentów chorych na nowotwory. Konopie mogą być skuteczne na przykład w redukcji mdłości i wymiotów, do których przyczynia się chemioterapia czy radioterapia. Medyczna marihuana na raka przepisywana jest również, gdyż redukuje ból, który często powoduje nowotwór lub jego leczenie. Z niektórych badań na tkankach i zwierzętach wynika ponadto, że kannabinoidy mogą hamować rozprzestrzenianie się komórek rakowych, a dodatkowo wykazano, że mogą one w niektórych przypadkach przyczyniać się do śmierci komórek patologicznych. Oczywiście potrzebne jest jednak jeszcze niejedno badanie, by móc mówić w przyszłości o skuteczności walki z samym nowotworem, a nie objawami pojawiającymi się przy chorobach nowotworowych. Co jeszcze należy wiedzieć w tym temacie? Zapraszamy do artykułu!

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Medyczna marihuana na raka – co warto wiedzieć?

Nowotwory należą do najczęstszych przyczyn zgonów i niestety występować mogą w każdym wieku – w tym również u dzieci. Do procesu nowotworzenia dochodzi w związku z uszkodzeniami materiału genetycznego komórek. Wyróżnić można zarówno nowotwory niezłośliwe (łagodne), które zazwyczaj nie dają przerzutów, a także guzy złośliwe, które nie tylko mają możliwość ciągłego wzrostu, ale również wykazują zdolność do przerzutów, przez co rozprzestrzeniają się po ciele, przyczyniając się do jego wyniszczenia. Z nowotworami walczy się różnymi metodami, w tym między innymi chemioterapią, radioterapią, immunoterapią, hormonoterapią czy poprzez operacje.

Możliwe zastosowanie medycznej marihuany w lecznictwie badane jest już od dawna. Naukowcy na całym świecie sprawdzają, co leczy marihuana oraz w przypadku jakich schorzeń terapia konopna może sprawdzić się jako dodatkowa pomoc. W skład rośliny wchodzi wiele cennych składników aktywnych, w tym między innymi kannabinoidy (np. kannabidiol i tetrahydrokannabinol), terpeny i flawonoidy. Istnieje wiele obszarów medycyny, dla których szczególnie upatruje się w tej kwestii potencjał, w tym między innymi onkologia. Medyczna marihuana na raka faktycznie może być przepisywana – w tym zwłaszcza w leczeniu wspomagającym. Nie ma ona póki co zastępować tradycyjnego leczenia, ale może ulżyć pacjentom w bólu, czy też w związku z różnymi skutkami ubocznymi terapii onkologicznej.

Wpływ kannabinoidów roślinnych na układ endokannabinoidowy człowieka wciąż jest jeszcze poznawany, choć już dziś wiadomo, że substancje te mają zdolność oddziaływania na receptory CB1 i CB2 układu endokannabinoidowego, które rozsiane są po całym organizmie. Jest to zasługą analogicznej budowy do endogennych kannabinoidów człowieka. Dostępne są badania naukowe sugerujące powiązanie między układem endokannabinoidowym a rozwojem nowotworów. Niektóre doniesienia mówią również o hamowaniu wzrostu komórek raka i minimalizacji ryzyka przerzutów, w związku ze stosowaniem terapii konopnej. Wiele w tej kwestii wymaga jeszcze doprecyzowania i badań poszerzonych, jednak niewątpliwie jest tu potencjał, który warto szerzej poznać.

Medyczna marihuana na raka – jaki ma wpływ na chorobę?

Niektóre badania na hodowlach komórkowych i modelach zwierzęcych wykazały pozytywny wpływ konopi na walkę z wybranymi nowotworami. Ich wyniki sugerują, że stosowanie terapii konopnej może przyczynić się do hamowania wzrostu i rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych. Kannabinoidy redukowały również tworzenie się naczyń krwionośnych, których zadaniem jest odżywianie nowotworu. Okazało się także, że terapia konopna nawet w niektórych przypadkach może prowadzić do śmierci patologicznych komórek. Potencjał upatruje się również w synergistycznym działaniu THC, CBD i niektórych leków przeciwnowotworowych. Nie jest to co prawda jeszcze czas, by mówić o walce z rakiem u ludzi kannabinoidami, natomiast niewątpliwie badania w tej kwestii są optymistyczne nie tylko w przypadku redukcji dolegliwości, ale również walki z ich podstawową przyczyną.  

Mówi się między innymi o zastosowaniu terapii konopnej w przypadku białaczki i raka prostaty. Również w przypadku czerniaka i szpiczaka przydatna może być lecznicza marihuana, a rak płuc to kolejny przykład, gdzie terapia może się sprawdzić. Marihuana medyczna na raka trzustki również jest przepisywana, podobnie jak na raka jelita grubego, endometrium i szyjki macicy, a także na nowotwory mózgu i piersi. Medyczna marihuana na raka kości, żołądka, przełyku czy pęcherzyka żółciowego to kolejne potencjalne zastosowania, choć zdecydowanie nie jedyne.

Jak działa medyczna marihuana w przypadku raka?

Wykorzystanie suszu konopnego w przypadku pacjentów onkologicznych jest jednym ze wskazań, które często wymienia się, gdy mowa o właściwościach marihuany medycznej. Terapia może być pomocna, by łagodzić objawy choroby, a także zredukować nasilenie powikłań związanych z kuracją antynowotworową. Medyczna marihuana na raka stosowana jest między innymi w przypadku bólów neuropatycznych. Te występować mogą zarówno w związku z samym przebiegiem choroby, jak również w związku z powikłaniami antynowotworowych kuracji. Lecznicza marihuana znana jest ze swoich właściwości przeciwbólowych, a jej wdrożenie do terapii w związku z nasilonymi bólami neuropatycznymi może być zasadne, by ograniczyć dawki stosowanych przez chorego leków opioidowych.

Medyczna marihuana wykazuje również właściwości przeciwwymiotne. To działanie jest szczególnie ważne dla osób, które zmagają się z dolegliwościami ubocznymi chemioterapii czy radioterapii. Zastosowanie kannabinoidów pomaga ograniczyć nudności i wymioty, które są nie tylko uciążliwe, ale również męczące i wyniszczające dla organizmu. To jednak wciąż nie wszystko, jeśli chodzi o zastosowanie medycznej marihuany u chorych na nowotwory. Terapia konopna wzmaga również łaknienie, a to może pomóc w przypadku osłabienia apetytu, który charakterystyczny jest u pacjentów wyniszczonych przez chorobę. Medyczna marihuana na raka przepisywana jest jeszcze z innych powodów. Nie bez znaczenia jest na przykład jej pozytywny wpływ na nastrój chorego. Kannabinoidy wykazują bowiem działanie uspokajające i przeciwlękowe, a przy tym korzystnie wpływają na jakość snu (większa senność).

Medyczna marihuana na raka – jakie są skutki uboczne?

Decydując się na jakąkolwiek terapię, należy mieć świadomość jej możliwych działań niepożądanych na organizm. Leczenie kannabinoidami znane jest co prawda z redukcji części skutków ubocznych niektórych sposobów leczenia (w tym właśnie nowotworowego), jednak niewątpliwie może również wiązać się z pojawieniem się działań niepożądanych samych konopi. Osoby, którym przepisana została medyczna marihuana na raka, powinny wiedzieć, że skutki uboczne terapii w tym przypadku zwykle nie są bardzo uciążliwe, czy też nasilone, co nie znaczy jednak, że nie ma ich wcale. Część skutków ubocznych marihuany leczniczej w przypadku nowotworów uznawana jest wręcz za pożądane, a mowa tu chociażby o opisywanym wcześniej wzmaganiu łaknienia. Pozostałe działania niepożądane medycznej marihuany, o których należy wiedzieć, to między innymi suchość w ustach, zawroty głowy, zmiany nastroju, upośledzenie pamięci krótkotrwałej, większa senność, przyspieszenie pracy serca czy zaburzenia koordynacji.

Pozostając w kwestii bezpieczeństwa kuracji medyczną marihuaną, wspomnieć należy, że medyczne zastosowanie marihuany ma sens w momencie, gdy pacjent zaopatruje się w nią w pewnym źródle. Tylko susz dostępny w aptekach jest dokładnie przebadany i podlega rygorystycznym normom jakościowym. Produkty z tzw. czarnego rynku nie tylko nie posiadają powtarzalnego składu substancji czynnych, ale również niejednokrotnie zawierają domieszki syntetycznych kannabinoidów i zanieczyszczenia, które mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie (niejednokrotnie wykazywano u tych narkotyków pozostałości nawozów, pestycydy, a nawet metale ciężkie).

Medyczna marihuana na raka – o czym należy pamiętać?

Nie każdy pacjent z nowotworem może być zakwalifikowany do terapii konopnej, mimo wyraźnych wskazań do takiej formy leczenia. Wiedzieć należy również o przeciwwskazaniach do leczenia kannabinoidami. Wśród nich wymienia się przede wszystkim nadwrażliwość na produkty konopne. Terapia nie powinna być ponadto praktykowana u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Do przeciwwskazań należą również ciężkie choroby wątroby i nerek, niekontrolowane zaburzenia psychiczne (w tym schizofrenia czy mania), a także arytmia oraz dolegliwości układu krążenia. Ostateczna decyzja w kwestii kwalifikacji danego pacjenta do terapii medyczną marihuaną pozostaje oczywiście w rękach lekarza, który wcześniej zapozna się z danymi medycznymi chorego, jego dotychczasowym leczeniem oraz efektami tego leczenia.  

Pacjenci, którym przepisywana jest medyczna marihuana na raka, muszą pamiętać, że każda terapia powinna być stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza i pod jego kontrolą. Co prawda skutki uboczne medycznej marihuany nie są zazwyczaj nasilone, a jej korzyści w tym przypadku są znacznie większe, jednak nie można zapominać, że jest to środek o działaniu narkotycznym. Może on przy długotrwałym stosowaniu dużych dawek prowadzić do uzależnienia, ponadto nie jest wykluczone teoretycznie również jego przedawkowanie, jeśli chory nie będzie stosował się do zaleceń lekarza.

Osoby zainteresowane leczeniem medyczną marihuaną powinny również wiedzieć, że zalecaną metodą przyjmowania substancji czynnych nie jest palenie suszu, tylko waporyzacja. W czasie palenia powstają bowiem związki smoliste, które to niekorzystnie wpływają na układ oddechowy pacjenta. Doprowadzając substancje aktywne rośliny do temperatury ich wrzenia (a nie spalania) sprawia się, że metoda jest nie tylko bezpieczniejsza, ale również bardziej wydajna, a przy tym również bardziej ekonomiczna.

Kolejną kwestią, którą należy poruszyć, jest również cena terapii alternatywnej na bazie kannabinoidów. Medyczna marihuana w Polsce aktualnie nie jest refundowana. Lekarz może wystawić e-receptę na medyczną marihuanę, z którą należy udać się do apteki, aby wykupić leki ( odpłatność wynosić będzie tu 100% ). Decydując się zatem na stosowanie medycznej marihuany, trzeba liczyć się z koniecznością pokrycia całych kosztów leczenia z własnej kieszeni. Ostateczna cena terapii miesięcznej Cannabis zależna jest jednak od wielkości przepisanej pacjentowi dawki, a tą – podobnie jak rodzaj stosowanej odmiany – zawsze lekarze dobierają indywidualnie.

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Jak otrzymać
e-wizytę w 15 min?

  1. Wypełnij formularz medyczny
  2. Lekarz oceni Twój stan zdrowia
  3. Kod e-recepty otrzymasz SMS tylko po pozytywnej kwalifikacji

baner
top