Pracujemy 7 dni w tygodniu. E-konsultacja online dostępna nawet w kilkanaście minut.

Medyczna marihuana a ustawa z 2017 roku. Co reguluje?

Napisano: 29.07.2022 | Asystent Medyczny

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Często jeszcze ludzie uważają marihuanę za narkotyk, który najczęściej nabywa się nielegalnie. Wymaga to sprostowania, gdyż w praktyce wygląda to tak, że lekarze mogą zalecić pacjentom, by przyjmowana była przez nich medyczna marihuana. Ustawa z roku 2017 dopuszcza bowiem leczniczą marihuanę do użytku leczniczego. Susz konopny znaleźć można w aptece, jednak w przypadku tego typu produktów nie obowiązuje refundacja, co oznacza, że ludzie decydujący się na terapię alternatywną, muszą ponieść jej koszty w całości z własnej kieszeni. Na łamach serwisów dostępnych w Internecie pojawiają się niestety czasem niewiarygodne informacje dotyczące założeń wspomnianej ustawy, dlatego w poniższym artykule znajdziesz wyłącznie sprawdzone dane. Informujemy również o warunkach zastosowania medycznego marihuany w Polsce. Zapraszamy do artykułu!

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Medyczna marihuana – co zawiera ustawa z 2017 roku?

W 2017 roku przez Sejm została przyjęta ustawa legalizacji leczniczej marihuany do celów medycznych. Zgodnie z obowiązującym od tego czasu prawem, pacjent może korzystać z medycznej marihuany leczniczo, o ile lekarz zdecyduje o wskazaniach i braku przeciwwskazań do takiej terapii. Leczenie medyczną marihuaną wymaga posiadania wystawionej przez lekarza recepty typu RPW, czyli recepty narkotycznej. Jest to recepta, którą wypisać może każdy lekarz z uprawnieniami, z wyjątkiem lekarza weterynarii. E-recepta na marihuanę ważna jest przez 30 dni. Koniecznie należy pilnować tego czasu, gdyż przeoczenie terminu wiązać będzie się z tym, że apteka nie wyda pacjentowi przepisanego suszu.

Wprowadzona ustawa o marihuanie medycznej daje szansę pacjentom, którzy chcą spróbować terapii alternatywnej, co w wielu innych krajach funkcjonuje już od dłuższego czasu. W porównaniu jednak z niektórymi krajami, w Polsce surowiec konopny do celów medycznych nie może powstawać. Oznacza to, że nie zezwala się na uprawę rośliny, a w zamian konopie sprowadza się do naszego kraju z zagranicy. Warto dodać, że ustawy konopne określające dopuszczenie suszu do celów medycznych to także poniekąd ochrona przed przestępcami, którzy na czarnym rynku wykorzystywali niejednokrotnie choroby pacjentów do czerpania korzyści majątkowych, unikając przy tym odpowiedzialności za ich zdrowie. Susz z niepewnego źródła nie ma bowiem standaryzowanego składu i może być zanieczyszczony szkodliwymi dla zdrowia domieszkami.

Warunki medycznego zastosowania marihuany w Polsce

Wiesz już, że legalność marihuany w Polsce określa wspomniana wcześniej ustawa konopna, z której wynika, że pacjenci korzystać mogą z właściwości leczniczych tego produktu w celach medycznych. Potrzebna jest jednak recepta, aby pacjentowi mogła być przepisana medyczna marihuana. Ustawa jasno określa bowiem, że legalizacja dotyczy wyłącznie użytku leczniczego. O tym, czy pacjent kwalifikuje się do stosowania medycznej marihuany, decyduje lekarz z uprawnieniami. Oznacza to, że należy przejść proces kwalifikacji do terapii, przy czym może być to zarówno kwalifikacja stacjonarna, jak i zdalna.

Gdy w grę wchodzi medyczna marihuana w Polsce, prawo daje możliwość uzyskania recepty od lekarza w przypadku dolegliwości różnego typu. Potencjał leczniczy medycznej marihuany wciąż jest badany w licznych placówkach specjalistycznych na całym świecie, a ich wyniki nadal są przetwarzane. Wciąż ponadto pojawiają się nowe potencjalne obszary zastosowania suszu do celów medycznych. Korzystne działanie medycznej marihuany na organizm tłumaczy się zawartością substancji czynnych, w tym kannabinoidów, terpenów i flawonoidów – ważne jest tu ich odpowiednie stężenie.

Jak pokazują wyniki niektórych badań, potencjał w sprawie terapii konopiami może być bardzo duży. Mówi się o zastosowaniu leczniczej marihuany w terapii padaczki, Alzheimera, SM, a także przy walce z bólem czy skutkami ubocznymi terapii przeciwnowotworowej, a także o wielu innych obszarach zastosowania, gdzie medyczna marihuana może pozytywnie wpływać na zdrowie pacjenta. Należy mieć jednak na uwadze, że medyczna marihuana nie jest w Polsce refundowana. Oznacza to, że koszty terapii pacjent będzie musiał w całości ponieść z własnej kieszeni. Ostateczna cena zależna jest między innymi od przepisanej pacjentowi dawki miesięcznej.

Medyczna marihuana – liberalizacja prawa. Czy taka ustawa wejdzie w życie?

Wiesz już, że od roku 2017 pacjenci, u których na przykład nie sprawdza się stosowanie standardowych leków, mogą postawić na terapię alternatywną, której podstawą będzie legalna medyczna marihuana. Ustawa zakłada wprowadzenie do obrotu w aptekach suszu konopnego, jednak ten wydawany może być wyłącznie na zalecenie lekarzy.

Niejednokrotnie pojawiają się pytania, kiedy legalizacja marihuany w Polsce nastąpi. Abstrahując od „za i przeciw” legalizacji marihuany i tego, że ustawa legalizacji marihuany do celów medycznych już weszła, wspomnieć należy, że wciąż zdarza się kłopot z dostępnością suszu w aptekach. Problem leży w tym, że aktualnie medyczną marihuanę należy sprowadzać z zagranicy. Rolnik w Polsce nie ma możliwości starania się o pozwolenie na uprawy konopi do celów leczniczych, a to znów wpływa na ceny i problemy z dostępnością suszu w aptekach. Rozwiązaniem mogłaby być kontrolowana uprawa konopi do celów farmaceutycznych na terenie naszego kraju, jednak do tej pory sprawa nie doczekała się pomyślnego zakończenia. Gdy w grę wchodzi zatem medyczna marihuana, ustawa liberalizująca uprawy nie została jeszcze przyjęta, choć niewątpliwie są projekty ustaw, które dotyczą tej kwestii. Czas pokaże, jak temat się rozwinie.

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Jak otrzymać
e-wizytę w 15 min?

  1. Wypełnij formularz medyczny
  2. Lekarz oceni Twój stan zdrowia
  3. Kod e-recepty otrzymasz SMS tylko po pozytywnej kwalifikacji

baner

Optimieren Sie Ihre Leistungsfähigkeit mit legalen Anabolika von höchster Qualität - https://anabolikalegal.com/

Haal het maximale uit elke trainingssessie met de premium anabolen op https://anabolensteroiden.com/. Ontdek de kracht van hoogwaardige supplementen.

top