Pracujemy 7 dni w tygodniu. E-konsultacja online dostępna nawet w kilkanaście minut.

Marihuana lecznicza — jak i kiedy stosować?

Napisano: 02.02.2022 | Asystent Medyczny

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Konopie (Cannabis) to temat, który wciąż budzi wiele kontrowersji, choć zdecydowanie niepotrzebnie. Faktem jest, że stosowanie marihuany z czarnego rynku jest nielegalne, jednak może być ona stosowana w medycynie w celu leczenia wielu schorzeń. W aptekach tylko z receptą od lekarza legalnie może być kupiona marihuana lecznicza. Jak stosować preparaty z konopi, by leczenie było skuteczne i by nie trzeba było martwić się o przedawkowanie? Przy jakich chorobach medyczna marihuana może się sprawdzić i czy faktycznie zaleca się jej palenie? Czy są osoby, którym terapia nie jest wskazana? Zapraszamy do artykułu, gdzie dowiesz się więcej na ten temat!          

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Marihuana lecznicza – w jakich formach występuje?

Zapewne wiesz już, że w Polsce od roku 2017 legalna jest lecznicza marihuana. Na co pomaga taka terapia już nie każdy jednak jest w stanie określić. Większość pacjentów kojarzy ją z nowotworami czy padaczką, jednak trzeba wiedzieć, że preparaty medycznej marihuany stosowane mogą być w wielu innych przypadkach. Terapia medyczną marihuaną może okazać się pomocna w przypadku pacjentów zmagających się ze stwardnieniem rozsianym, a także zaleca się ją chorym na Alzheimera czy łuszczycę, a nawet jaskrę. Lista dolegliwości i schorzeń w tym przypadku jest bardzo długa, ponadto wciąż trwają badania nad możliwościami wdrożenia terapii konopnej w przypadku kolejnych chorób. Nie da się ukryć, że ogromny potencjał posiada marihuana lecznicza. Jak stosować można ją w leczeniu, dowiesz się w następnych akapitach.

Medyczna marihuana może być przyjmowana na różne sposoby – mowa o suszu, koncentratach, kroplach, olejkach, kapsułkach itd. W Polsce dostępna jest głównie w formie suszu, a ten przeznaczony jest to waporyzacji. Metoda ta znacznie różni się od palenia marihuany, co często pacjenci robią rekreacyjnie. W czasie waporyzacji susz podgrzewany jest do temperatury wrzenia substancji czynnych, dzięki czemu pacjent wdycha ich opary, nie martwiąc się jednocześnie o to, że przy spalaniu powstaną groźne dla zdrowia substancje smoliste.

Marihuana lecznicza – metody stosowania

Wiesz już, że w różnych formach dostępna może być marihuana lecznicza. Jak stosować natomiast produkty konopne, na które receptę wystawi lekarz? Zależne jest to między innymi od formy surowca oraz schorzenia, z którym zmaga się pacjent. Zazwyczaj, jak wspomniano wcześniej, leczenie medyczną marihuaną zaleca się w formie waporyzacji. Konieczne będzie zaopatrzenie się w waporyzator, czyli urządzenie ogrzewające susz do temperatury niezbędnej do odparowania substancji czynnych. Potrzebny będzie również sprzęt do rozdrabniania suszu, a także precyzyjna waga, która umożliwi odmierzenie potrzebnej dawki. Oczywiście wszystko zależne jest od celu, w jakim ma być wykorzystana medyczna marihuana. Jak stosować produkty konopne, doradzi pacjentowi zatem lekarz, który przepisywać będzie terapię.

W tym miejscu należy również dodać, że medyczna marihuana nie jest dedykowana dla każdego pacjenta, mimo że jej skuteczność w przypadku niektórych dolegliwości jest bardzo satysfakcjonująca. Z terapii nie powinny korzystać na przykład kobiety w ciąży i karmiące piersią, ponadto przeciwwskazania to także nadwrażliwość na produkty konopne, zaawansowane choroby nerek i wątroby, a także serca i układu krążenia. Ostatecznie to lekarz podejmuje decyzję o kwalifikacji pacjenta do terapii i przepisania mu produktów konopnych.

Pamiętać należy również, że wszystkie leki mogą mieć działania niepożądane, których możliwego pojawienia się należy być świadomym przed przyjęciem leku. Te powoduje zresztą nie tylko niejeden lek, ale także spożywanie alkoholu czy palenie tytoniu itd. Medyczna marihuana również może powodować skutki uboczne, choć zazwyczaj nie są one szczególnie dokuczliwe czy nasilone. Wśród skutków ubocznych wymienia się między innymi suchość w ustach, omamy, uczucie euforii, wzrost apetytu, nadmierną senność i problemy z pamięcią krótkotrwałą. Trzeba zaznaczyć, że część skutków ubocznych uznaje się wręcz za pożądane w niektórych jednostkach chorobowych. Większa senność sprawdzi się na przykład u pacjentów z zaburzeniami snu, a wzrost apetytu w przypadku problemów z jego brakiem.

Marihuana lecznicza – kiedy po nią sięgać?

Kiedy tematem jest marihuana lecznicza, jak stosować to nie jedyna kwestia, która interesuje pacjentów. Ważna jest również w tym przypadku kwestia medyczna. Marihuany na jakie choroby mogą się sprawdzić? Część schorzeń wymieniono już na początku artykułu, jednak w tym miejscu należy wspomnieć przede wszystkim o właściwościach kannabinoidów zawartych w medycznej marihuanie. Najlepiej poznane kannabinoidy to THC (tetrahydrokannabinol – działanie psychotyczne) i CBD (kannabidiol, który nie ma takiego działania). Jeśli chodzi o wspomniane właściwości, są to nie tylko właściwości przeciwbólowe i przeciwdrgawkowe, ale również przeciwzapalne, przeciwlękowe, antypsychotyczne, neuroprotekcyjne i wiele innych.

Na terapię konopną zdecydować mogą się pacjenci zmagający się z bólem różnego pochodzenia, chorzy na nowotwory, lekooporną jaskrę lub padaczkę, a także stwardnienie rozsiane i depresję, atopowe zapalenie skóry i choroby autoimmunologiczne. Medyczna marihuana znajdzie zastosowanie również w przypadku choroby Parkinsona i Alzheimera, w przypadku zespołu Tourette’a, endometriozy, łuszczycy, a także przy wielu innych schorzeniach. Warto w tym miejscu również zaznaczyć, że konopie nie tylko w szeroki sposób wpływają na organizm, ale także w przypadku ich stosowania można zredukować skutki uboczne niektórych leków bądź metod leczenia. Mowa między innymi o redukcji nudności i wymiotów, które to na przykład są częste w przypadku chemioterapii.  

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Jak otrzymać
e-wizytę w 15 min?

  1. Wypełnij formularz medyczny
  2. Lekarz oceni Twój stan zdrowia
  3. Kod e-recepty otrzymasz SMS tylko po pozytywnej kwalifikacji

baner

Optimieren Sie Ihre Leistungsfähigkeit mit legalen Anabolika von höchster Qualität - https://anabolikalegal.com/

Haal het maximale uit elke trainingssessie met de premium anabolen op https://anabolensteroiden.com/. Ontdek de kracht van hoogwaardige supplementen.

top