Pracujemy 7 dni w tygodniu. E-konsultacja online dostępna nawet w kilkanaście minut.

Marihuana lecznicza a uprawa w Polsce. O czym należy pamiętać?

Napisano: 23.06.2022 | Asystent Medyczny

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Polskie prawo pozwala na uprawę przez rolników roślin konopi siewnej (Cannabis) do celów przemysłowych, jednak uprawy te wymagają zezwolenia władz lokalnych i muszą spełniać rygorystyczne normy zawartości substancji psychoaktywnych. Wprowadzenie możliwości wykorzystania suszu konopnego w leczeniu otworzyło zapotrzebowanie na prowadzenie upraw odmian innych niż wykorzystywane w przemyśle. Aktualnie dostępne w aptekach susze konopne sprowadzane są z zagranicy, co w praktyce przekłada się na trudności z dostępnością i wysokie ceny. Gdy w grę wchodzi marihuana lecznicza, uprawa na terenie kraju zabroniona jest prawem, jednak jej wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu do celów farmaceutycznych wymaga uregulowania.

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Marihuana lecznicza a uprawa – co warto wiedzieć?

W Polsce od 2017 roku dostępna jest do celów medycznych marihuana lecznicza. Uprawa na miejscu do celów medycznych z pewnością ułatwiłaby pacjentom dostęp do preparatów na bazie konopi i jednocześnie prawdopodobnie korzystnie wpłynęłaby na ceny tych produktów, a te dziś są niestety dość wysokie. Plantacja marihuany leczniczej w Polsce nie może być jednak aktualnie prowadzona, gdyż jest to zakazane. Susz konopny sprowadzany jest do kraju głównie z Kanady, co bez wątpienia odbija się między innymi na cenie produktu, który dodatkowo nie podlega refundacji.

W naszym kraju możliwa jest aktualnie wyłącznie uprawa konopi włóknistych, spełniająca rygorystyczne warunki zawartości kannabinoidów. Takie konopie wykorzystywane są w różnych obszarach przemysłu, między innymi na zastosowania energetyczne biomasy, jednak do ich uprawy konieczne jest posiadanie zezwolenia od lokalnych władz. Na zawartość THC w konopiach wpływ ma bowiem wiele czynników, w tym między innymi naświetlenie. Rolnicy muszą zatem wiedzieć, jak uprawiać konopie siewne, by zawartość substancji psychoaktywnych nie przekroczyła dopuszczalnego limitu. Aktualnie legalna plantacja marihuany w Polsce do celów przemysłowych nie może zawierać więcej niż 0,2 % THC. W Sejmie znajduje się projekt pozwalający na zwiększenie dopuszczalnego limitu substancji psychoaktywnych do 0,3%, co sprawiłoby, że uprawa konopi przemysłowej stałaby się nieco łatwiejsza. Sadzenie konopi innych niż włókniste możliwe jest wyłącznie w celach naukowych, o ile jednostka naukowa posiada zezwolenie GIF i COBORU.

Które odmiany leczniczej marihuany można legalnie uprawiać w Polsce?

Jak wspomniano już wcześniej, plantacja konopi do celów medycznych nie może być aktualnie w Polsce prowadzona. W Sejmie znajduje się projekt zakładający, że możliwa byłaby nie tylko uprawa konopi włóknistych, ale również innych, prowadzona przez uprawnione i odpowiednio nadzorowane jednostki, jednak trzeba jeszcze poczekać, jak sprawa się rozwinie. Wiesz już zatem, że jeśli chodzi o marihuanę, uprawa w Polsce jest zakazana. Nie zmienia to jednak faktu, że e-recepta na marihuanę może być przepisana przez lekarza na różne schorzenia. Wówczas susz sprowadza się z zagranicy. Do wskazań terapii zalicza się m.in. epilepsję, chorobę Parkinsona, czy też nowotwory. Preparaty konopne przepisywane są również na występujące u pacjentów silne bóle, ponadto łagodzić mogą skutki uboczne, jakie powodują niektóre leki. Działają także na występujące u pacjentów zaburzenia nerwowe i inne tego rodzaju dolegliwości.

Jeśli chodzi o konopie lecznicze, uprawa innej konopi niż włóknista na mocy ustawy jest zabroniona w naszym kraju. Przed rozpoczęciem uprawy rośliny do celów przemysłowych należy natomiast zgłosić się do urzędu miasta lub gminy właściwego miejscu zamieszkania przedsiębiorcy lub osoby fizycznej (rolnika) w celu dokonania rejestracji i uzyskania zezwolenia na uprawę. Jak hodować marihuanę? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy mieć na uwadze fakt, że marihuana może być uprawiana na dwa sposoby. Uprawa outdoor jest rodzajem uprawy, w którym rośliny rosną na zewnątrz. Ten rodzaj uprawy sprawdza się zwłaszcza w wilgotnym i ciepłym klimacie lub w okresie letnim, jednak jest on uzależniony od warunków zewnętrznych. Istnieje również drugi rodzaj uprawy, a mianowicie uprawa indoor, przy której potrzebne są nieco większe nakłady finansowe, jednak przy tym rodzaju uprawy hodowca ma możliwość kontrolowania m.in. wilgotności powietrza, naświetlenia oraz częstotliwości nawadniania, które jest niezbędne przy każdej uprawie. Znaczenie mają również wybierane nasiona, od których zależy jakość roślin.

Uprawa marihuany leczniczej – jak wygląda?

Nie każdy orientuje się, jak wyglądają podstawy uprawy konopi do celów medycznych, a warte jest to podkreślenia z tego względu, iż podlegają one ścisłym kontrolom na każdym etapie. Gdy w grę wchodzi marihuana lecznicza, uprawa musi spełniać rygorystyczne normy, dzięki czemu ostateczny produkt ma powtarzalny skład i jakość, czego nie można powiedzieć o suszu kupowanym na czarnym rynku, którego pochodzenie i skład są nieznane. Jeśli chodzi o to, jak uprawiać konopie indyjskie do użytku rekreacyjnego, zwykle skupia się na wysokim stężeniu kannabinoidów, co może mieć wiele działań niepożądanych.

W standaryzowanych uprawach ściśle sprecyzowane jest nie tylko to, kiedy siać konopie i jak siać konopie, ale również, jakie warunki podczas uprawy powinny być zachowane. Każda partia preparatów wykorzystywanych w leczeniu jest testowana, a do dystrybucji, aptek i pacjentów trafiają wyłącznie te produkty, w których oznaczona zawartość substancji czynnych mieści się w ustalonym odgórnie zakresie. Nie trzeba ponadto martwić się zanieczyszczeniami niebezpiecznych nawozów czy środków ochrony roślin, ponadto w takim suszu nie znajdziemy domieszek pleśni, metali ciężkich czy lakieru do włosów.

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Jak otrzymać
e-wizytę w 15 min?

  1. Wypełnij formularz medyczny
  2. Lekarz oceni Twój stan zdrowia
  3. Kod e-recepty otrzymasz SMS tylko po pozytywnej kwalifikacji

baner

Optimieren Sie Ihre Leistungsfähigkeit mit legalen Anabolika von höchster Qualität - https://anabolikalegal.com/

Haal het maximale uit elke trainingssessie met de premium anabolen op https://anabolensteroiden.com/. Ontdek de kracht van hoogwaardige supplementen.

top