Pracujemy 7 dni w tygodniu. E-konsultacja online dostępna nawet w kilkanaście minut.

Marihuana lecznicza a padaczka — co trzeba wiedzieć o jej stosowaniu?

Napisano: 23.06.2022 | Asystent Medyczny

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Wymienia się wiele chorób, gdzie upatrywany jest potencjał stosowania kannabinoidów, których źródłem jest marihuana lecznicza. Padaczka, czy też epilepsja, może być jedną z nich. W konopiach znajdują się kannabinoidy, które to mają udowodnione właściwości przeciwdrgawkowe. Leczenie marihuaną medyczną mogłoby ograniczyć napady charakteryzujące epilepsję. Mowa zarówno o zredukowaniu intensywności napadu, jak również o ograniczeniu liczby takich ataków, co korzystnie wpłynęłoby na funkcjonowanie chorego. Terapię opartą na konopiach rozważyć mogą pacjenci cierpiący na wspomnianą chorobę, u których działanie leków jest niedostateczne czy wręcz nieskuteczne. Co jeszcze należy wiedzieć o potencjale walki z padaczką za pomocą medycznej marihuany? Zapraszamy do artykułu!

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Marihuana lecznicza a padaczka – co mówią badania?

Badania dowodzą, że jest wiele obszarów, gdzie wykorzystana może być z powodzeniem marihuana lecznicza. Padaczka może być jednym z nich. Jeśli chodzi o temat „marihuana lecznicza a padaczka”, warto wspomnieć szczególnie o tych pacjentach, którzy zmagają się z lekooporną postacią choroby, czyli ich organizm nie reaguje na wprowadzane przez lekarzy terapie konwencjonalne i wypróbowali już – bez większych efektów – niejeden lek na padaczkę. Z marihuany leczniczej decydują się zatem skorzystać najczęściej pacjenci, u których tradycyjne leczenie się nie sprawdziło. Niektórzy naukowcy skłaniają się do hipotezy dotyczącej tego, że patologiczne działanie systemu endokannabinoidowego może być powiązane z predyspozycją do napadów padaczkowych. Nierównowaga tego systemu może według nich zwiększać częstotliwość napadów padaczkowych, a także nasilać te napady. Prowadzonych jest wiele badań przedklinicznych i klinicznych dotyczących tego tematu, a na ich wyniki i interpretację trzeba będzie jeszcze poczekać. Już teraz natomiast wielu pacjentów zauważa u siebie redukcję objawów choroby w związku z terapią kannabinoidami.

Jak wpływa marihuana lecznicza na padaczkę?

Padaczka jest chorobą powiązaną z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Napady padaczkowe w większości przypadków wiążą się z pojawianiem się bardzo szybkich i mimowolnych skurczów mięśni, co przyczynia się do tego, że ciało pacjenta drga niekontrolowanie lub wygina się nienaturalnie. Choroba wiąże się z nadaktywnością neuronów w mózgu i może być bardzo niebezpieczna dla pacjenta, a przy tym niewątpliwie jest szczególnie uciążliwa. Pomóc może tu marihuana lecznicza. Padaczka przyczyny może mieć różne i często wręcz nie są one wykrywane. Choroba w większości przypadków diagnozowana jest jeszcze przed 19 rokiem życia. Problem epilepsji nie omija nawet dzieci czy wręcz noworodków, a u dorosłych zwykle pojawia się w związku z urazem głowy lub chorobą mózgu.

Warto zaznaczyć, że legalna jest już lecznicza marihuana w Polsce. Padaczka należy natomiast do wskazań, jeśli chodzi o terapię alternatywną z zastosowaniem suszu konopnego. Oznacza to, że lekarz może wystawić pacjentowi receptę na medyczną marihuanę. Konopie cenione są przez pacjentów za swoje właściwości i szeroki wpływ na organizm. Odpowiadają za to w głównej mierze kannabinoidy, w tym kannabidiol (CBD) i tetrahydrokannabinol (THC), a także terpeny i flawonoidy. W zależności od stężenia substancji czynnych, jakie zawierają preparaty konopne, a także wzajemnych stosunków między tymi składnikami, działanie na organizm może być nieco inne. Nie od dziś znane są na przykład przeciwdrgawkowe właściwości marihuany. Wspomnieć należy również o tym, że marihuana przyczynia się do ochrony neuronów. Działanie neuroprotekcyjne substancji wchodzących w skład medycznej marihuany może nie tylko redukować ilość napadów padaczkowych, ale również zmniejszać nasilenie dolegliwości, z którymi zmaga się pacjent.

Marihuana lecznicza a padaczka – zastosowanie w leczeniu

Szeroko badany jest wpływ, jaki na różne jednostki chorobowe dawać może marihuana lecznicza. Padaczka takie badania ma obiecujące, choć trzeba zaznaczyć, że w literaturze pojawiają się czasem jeszcze sprzeczne doniesienia w tej kwestii. Z tego powodu nie potwierdzono jeszcze oficjalnie skuteczności terapii kannabinoidami w przypadku leczenia padaczki – potencjał leczenia w tym przypadku wymaga jeszcze rzetelnej weryfikacji klinicznej. Obserwacje w przypadku niektórych badań mówią o ograniczeniu napadów epilepsji u znacznego procenta pacjentów, ponadto w związku z terapią zauważono także poprawę w innych aspektach funkcjonowania chorych na padaczkę. Wyniki niektórych badań są natomiast mniej obiecujące. Wpływ może mieć tutaj jednak wiele składowych, w tym chociażby dawka substancji czynnych i ich wzajemny stosunek (CBD:THC).

Nie da się nie zauważyć trendu chorych, jeśli chodzi o próby samodzielnej terapii i dostępu do środków z CBD. Wskazują na to chociażby częste wyszukiwania w wyszukiwarkach fraz takich jak „olej CBD dawkowanie padaczka”. Zanim jednak pacjent zdecyduje się kupić niewiadomego pochodzenia olej konopny na padaczkę, powinien ze względów bezpieczeństwa skonsultować się z lekarzem, który przepisze susz konopny w optymalnej dawce. W przypadku każdej terapii ważny jest bowiem optymalny dobór formy leczenia, sposobu przyjmowania leku, a także dawki substancji czynnej. Stosując na własną rękę olej z konopi w leczeniu padaczki, można nie osiągnąć tak dobrych rezultatów, jak w przypadku terapii kontrolowanej, ponadto należy pamiętać o ewentualnych interakcjach ze stosowanymi lekami przeciwpadaczkowymi – bezpiecznie terapię stosować pod kontrolą lekarza.

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Jak otrzymać
e-wizytę w 15 min?

  1. Wypełnij formularz medyczny
  2. Lekarz oceni Twój stan zdrowia
  3. Kod e-recepty otrzymasz SMS tylko po pozytywnej kwalifikacji

baner

Optimieren Sie Ihre Leistungsfähigkeit mit legalen Anabolika von höchster Qualität - https://anabolikalegal.com/

Haal het maximale uit elke trainingssessie met de premium anabolen op https://anabolensteroiden.com/. Ontdek de kracht van hoogwaardige supplementen.

top