Pracujemy 7 dni w tygodniu. E-konsultacja online dostępna nawet w kilkanaście minut.

Marihuana a antybiotyk — czy podczas antybiotykoterapii można palić marihuanę?

Napisano: 05.03.2023 | Asystent Medyczny

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Medyczna marihuana posiada wiele właściwości zdrowotnych. Stosuje się ją między innymi w łagodzeniu odczuwanych podczas leczenia licznych chorób objawów w tym dolegliwości bólowych, problemów ze snem, mdłości i nudności czy skurczów mięśni. Jednak co się dzieje, gdy w grę wchodzą również antybiotyki? Wówczas przed rozpoczęciem terapii konopiami warto zapytać się lekarza, z czym nie łączyć marihuany, ponieważ niektóre substancje mogą wywoływać niebezpieczne dla zdrowia pacjenta reakcje.

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Marihuana a interakcje z lekami

Antybiotyki są stosowane w trakcie leczenia infekcji bakteryjnych poprzez zabijanie bakterii lub hamowanie ich wzrostu. Niektóre szczepy bakterii uodporniły się na antybiotyki, co utrudnia leczenie infekcji.

Chociaż marihuana okazała się skuteczna w łagodzeniu szeregu objawów schorzeń i chorób, jeśli stan wymaga wprowadzenia antybiotyków, czy terapia konopna będzie również bezpieczne? Wiadomo, że antybiotyki zmniejszają skuteczność niektórych leków, gdy są przyjmowane jednocześnie ze względu na zachodzące między środkami interakcje. Może to potencjalnie stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Chociaż niektórzy obawiają się, że konopie indyjskie mogą zmniejszać skuteczność antybiotyków, nie mamy żadnych badań, które sugerowałyby, że tak jest. W rzeczywistości związki zawarte w konopiach indyjskich takie jak CBD, same w sobie mają działanie przeciwbakteryjne i mogą być stosowane do zwiększania skuteczności niektórych antybiotyków przeciwko opornym szczepom bakterii. Jak się okazuje, wiele kannabinoidów i terpenów ma również działanie antybakteryjne. 

Niemniej przed przede wszystkim warto zapytać swojego lekarza, czy używanie konopi indyjskich podczas przyjmowania antybiotyków na receptę jest bezpieczne. 

Antybiotyki a narkotyki — dlaczego łączenie marihuany z antybiotykami może być niebezpieczne?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących mieszania marihuany i antybiotyków dotyczy bezpieczeństwa. Niestety przeprowadzono bardzo niewiele badań, aby sprawdzić, czy konopie indyjskie i antybiotyki wpływają na siebie nawzajem w sposób, który może być szkodliwy. Ponieważ jednak wiele składników konopi jest przetwarzanych przez wątrobowe szlaki metaboliczne, podobnie jak niektóre antybiotyki, niektóre kombinacje kannabinoidów i antybiotyków mogą nasilać działania niepożądane obu leków. Z tego powodu należy pamiętać, żeby poinformować lekarza, że zażywa się marihuany, aby specjalista mógł przepisać opcję, która nie będzie wiązać się z ryzykiem dodatkowych skutków ubocznych.

Warto zaznaczyć, że marihuana jest nazywana narkotykiem pośredniczącym, czyli uznaje się ją za pomost pomiędzy niezażywaniem jakichkolwiek narkotyków a przyjmowaniem silniejszych substancji odurzających. Może ona prowadzić do stosowania innych środków, a także ich mieszania np. marihuany z alkoholem. Spożywanie marihuany wiąże się również z ryzykiem rozwoju uzależnienia od tego środka odurzającego.

Rodzaje antybiotyków a przyjmowanie marihuany

Mieszanie leków, które nie były razem intensywnie badane, zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Ale jednocześnie nie mamy wielu badań sugerujących, że ogólnie antybiotyki są niebezpieczne w przypadku konopi indyjskich. Podczas gdy niektóre rodzaje antybiotyków nie będą źle oddziaływać z konopiami indyjskimi – inne będą. Co więcej, CBD i THC w różny sposób wchodzą w interakcje z niektórymi lekami, dlatego ważna jest znajomość profilu chemicznego używanego produktu z konopi indyjskich oraz antybiotyku.

Warto również pamiętać, że niektóre leki mogą zmniejszać metabolizm samej marihuany, powodując wyższy poziom stężenia kannabinoidów we krwi. Może to prowadzić do nasilenia psychoaktywnych skutków ubocznych marihuany, takich jak niepokój, zawroty głowy, senność lub paranoja.

Marihuana a antybiotyki — warto skonsultować się z lekarzem

Przed rozpoczęciem terapii konopnej warto zapoznać się ze wszystkimi przeciwwskazaniami i ryzykiem, jakim obarczone jest leczenie. To nadal nowa dziedzina medycyny, która się stale rozwija. Nadal prowadzone są liczne badania nad stosowaniem medycznej marihuany do zmniejszania dolegliwości bólowych, skurczów mięśni, nudności, mdłości i problemów ze snem podczas leczenia między innymi:

 • choroby Alzheimera,
 • choroby Parkinsona,
 • anoreksji,
 • bulimii,
 • choroby Leśniowskiego-Crohna,
 • depresji,
 • zaburzeń lękowych,
 • zaburzeń snu,
 • zespołu stresu pourazowego (PTSD),
 • zespołu Tourette’a,
 • stwardnienia rozsianego czy stwardnienia zanikowego bocznego,
 • padaczki lekoopornej,
 • migrenowych bóli głowy.

Warto zwracać uwagę na występowanie niepożądanych skutków terapii leczniczą marihuaną i zgłaszać wszelkie obawy oraz zaobserwowane dolegliwości swojemu lekarzowi. Czasami symptomy mogą świadczyć o rozwoju choroby, podczas której leczenia zazwyczaj wdraża się antybiotyki. Decyzję należy podjąć na konsultacji z lekarzem.

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Jak otrzymać
e-wizytę w 15 min?

 1. Wypełnij formularz medyczny
 2. Lekarz oceni Twój stan zdrowia
 3. Kod e-recepty otrzymasz SMS tylko po pozytywnej kwalifikacji

baner
top