Pracujemy 7 dni w tygodniu. E-konsultacja online dostępna nawet w kilkanaście minut.

Kto może wypisać receptę na medyczną marihuanę? Najważniejsze informacje

Napisano: 02.02.2022 | Asystent Medyczny

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Stosowanie marihuany do celów leczniczych jest legalne. Specjalista może zalecić poddanie się tego typu leczeniu nie tylko w przypadku pacjentów cierpiących na nowotwory, ale również na inne choroby. Medyczna marihuana może sprawdzić się między innymi w przypadku jaskry, reumatoidalnego zapalenia stawów oraz chorób autoimmunologicznych czy migreny, a także wielu innych schorzeń. Każdy, kto zastanawia się nad zastosowaniem takiej terapii, zapewne zadaje sobie pytania „kto może wypisać receptę na medyczną marihuanę” oraz „kto nie może poddać się leczeniu ze względu na swój stan zdrowia”. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na ten temat – podpowiadamy, co powinien wiedzieć pacjent, który myśli o leczeniu medyczną marihuaną i recepcie na nią.

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Kto może wypisać receptę na medyczną marihuanę – do jakiego lekarza się zgłosić?

Od akceptacji ustawy dotyczącej legalizacji marihuany leczniczej do celów medycznych minęło już sporo czasu, jednak wciąż temat ten zdaje się budzić wiele kontrowersji. Pojawia się ponadto mnóstwo niedomówień i niejasności w temacie „e-recepta na marihuanę leczniczą”. Nie każdy orientuje się na przykład, kto może wypisać receptę na medyczną marihuanę. Pacjenci nie wiedzą, do jakiego lekarza powinni się udać, by mogła być im wystawiona e-recepta na marihuanę. Warto wiedzieć, że recepta na medyczną marihuanę może być pacjentowi wystawiona przez każdego lekarza, który posiada uprawnienia do przepisywania leków narkotycznych (służą do tego specjalne recepty RPW). Wyjątkiem od tego, kto może wystawić receptę na marihuanę, jest lekarz weterynarii.

Jeśli zatem zastanawiasz się, jak zdobyć receptę na medyczną marihuanę, musisz wiedzieć, że konieczna będzie wizyta u uprawnionego lekarza. Pamiętać należy bowiem, że marihuana medyczna należy do środków o działaniu psychoaktywnym i odurzającym, co wiąże się z zawartością THC, które może sięgać przy aktualnie dostępnych środkach nawet 22%. Oczywiście warto w tym przypadku zgłosić się na konsultację do doświadczonego specjalisty. Lekarze leczący marihuaną medyczną to osoby, które nie tylko posiadają szeroką wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu terapii konopnych, ale również na bieżąco śledzą aktualne doniesienia naukowe i poszerzają swoje kompetencje w tym zakresie.

Jeśli chodzi o temat „jaki lekarz może wystawić receptę na marihuanę”, wspomnieć należy w tym miejscu również, że nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z konsultacji ze specjalistą od terapii konopnej online. Oznacza to, że recepta na marihuanę online jak najbardziej może być wystawiona. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które nie są w stanie dojeżdżać do specjalistów od terapii konopnych (którzy zazwyczaj praktyki prowadzą w większych miastach), a chcieliby postawić na leczenie alternatywne swojej przypadłości. Kontakt online nie wymaga od pacjenta wychodzenia z domu, jednocześnie dając większe pole wyboru, jeśli chodzi o dostęp do lekarzy o konkretnych specjalizacjach.

W jakich przypadkach można otrzymać receptę na medyczną marihuanę?

Ważne jest nie tylko to, kto może wypisać receptę na medyczną marihuanę, ale również komu tak właściwie recepta na medyczną marihuanę może być wystawiona. Okazuje się, że wbrew powszechnie krążącej opinii, marihuana na receptę nie jest dostępna wyłącznie dla osób, które zmagają się z nowotworami. Również wielu innym pacjentom zalecona może być medyczna marihuana. Kto może przepisać terapię pacjentowi, już wiesz. Komu może być ona natomiast zalecana? Wskazań do leczenia medyczną marihuaną jest wiele, co wiąże się z bardzo szerokim wpływem kannabinoidów na organizm człowieka. Medyczna marihuana sprawdzi się między innymi w przypadku osób zmagających się z bólem nowotworowym, neuropatycznym czy przewlekłym. Może również być pomocna, by redukować skutki uboczne niektórych metod leczenia. Łagodzi na przykład nudności i wymioty, które często wywołuje chemioterapia. Inne obszary zastosowania medycznej marihuany to również jaskra lekooporna, padaczka, AZS i RZS, anoreksja, depresja, choroba Alzheimera i Parkinsona, zespół Tourette’a i wiele innych.

Kto może wypisać receptę na medyczną marihuanę – co jest potrzebne do otrzymania recepty?

Zastanawiając się nad tym, kto może wypisać receptę na medyczną marihuanę, warto również wspomnieć, jak dostać receptę na medyczną marihuanę, a konkretnie, co jest potrzebne, by taką receptę otrzymać. Nie każdy może bowiem skorzystać z rozwiązania, jakim jest medyczna marihuana. Recepta wystawiona będzie wyłącznie tym pacjentom, którzy pomyślnie przejdą kwalifikację do terapii konopnej. Konieczna jest zatem wcześniej konsultacja z lekarzem oraz wnikliwe sprawdzenie wskazań oraz ewentualnych przeciwwskazań do terapii. Lekarz początkowo porozmawia zatem z pacjentem, by ocenić jego stan zdrowia i historię medyczną, a także sprawdzić, czy terapia będzie skuteczna i bezpieczna.

O wskazaniach częściowo była już mowa w poprzednim akapicie, natomiast należy zdawać sobie sprawę również z przeciwwskazań do terapii. Nie ma ich co prawda wiele, jednak nie każdemu recepta na medyczną marihuanę w Polsce może być wystawiona. Mowa między innymi o kobietach w ciąży i karmiących piersią, a także o osobach z nadwrażliwością na konopie. Wspomnieć należy również o pacjentach z ciężkimi chorobami nerek czy wątroby, a także poważnych problemach z sercem i układem krążenia (np. nadciśnienie czy arytmia). Ostateczna decyzja w sprawie kwalifikacji pacjenta do leczenia medyczną marihuaną, a także wielkości potrzebnej dawki miesięcznej pozostaje w rękach lekarzy. W razie potrzeby można oczywiście zaplanować kolejną wizytę w czasie terapii. Może okazać się na przykład, że pacjent wymagać będzie zmiany dawki leku. Możliwe jest zarówno jej zmniejszenie, jak i zwiększenie, o czym ostatecznie zadecyduje lekarz.

Recepta na medyczną marihuanę – co warto o niej wiedzieć?          

Wiesz już doskonale, kto może wypisać receptę na medyczną marihuanę, a także jak uzyskać receptę na medyczną marihuanę. Na tym jeszcze jednak nie koniec informacji, które mogą być istotne dla osób, które planują rozpocząć terapię z wykorzystaniem konopi. Co na przykład należy zrobić, jeśli faktycznie pacjentowi wystawiona zostanie recepta na konopie? Wówczas można udać się do apteki, gdzie farmaceuta będzie mógł pacjentowi wydać odpowiednią ilość suszu objętego receptą. Należy pamiętać, że nie zawsze w aptece dostępne są produkty konopne od ręki – niejednokrotnie potrzebne będzie oczekiwanie na ich dostawę.

Jeśli chodzi o samą receptę na marihuanę medyczną, trzeba wiedzieć, że lek ten przepisywany jest pacjentom na specjalnych receptach RPW. Są to tzw. recepty na leki narkotyczne, co wspomniane zostało już wcześniej. Recepta taka ważna jest przez 30 dni i należy pilnować tego terminu, gdyż jego przekroczenie wiązać będzie się z tym, że pacjentowi farmaceuta nie wyda już przepisanego produktu konopnego. Kolejna kwestia jest taka, że na recepcie powinny znajdować się szczegóły dotyczące przepisanej ilości produktu, a także jego dziennego dawkowania. Jednorazowo nie można przepisać więcej surowca niż na 90 dni terapii.  

Ważne jest również, w jaki sposób wykorzystać można preparaty konopne dostępne w aptekach. W medycynie najczęściej stawia się na susz konopny. Leczenie dolegliwości w tym przypadku najczęściej polega na waporyzacji. Jest to metoda różniąca się od palenia suszu. Jest bezpieczniejsza dla organizmu ze względu na to, że substancje czynne ogrzewane są tylko do momentu, aż przekształcić mogą się w związki lotne. Nie powstają w ten sposób substancje smoliste, ponadto metoda jest wydajniejsza.

Terapia Medyczną Marihuaną online?

Wypełnij formularz ➡️

Jak otrzymać
e-wizytę w 15 min?

  1. Wypełnij formularz medyczny
  2. Lekarz oceni Twój stan zdrowia
  3. Kod e-recepty otrzymasz SMS tylko po pozytywnej kwalifikacji

baner
top